Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

ponad rok temu  13.03.2021, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Minerał czy  syntetyk? Olejowe porady Liqui Moly

Z tematem baz olejowych związanych jest wiele mitów, a nie powinno tu być miejsca na dowolną interpretację, ponieważ to właśnie baza w dużym stopniu determinuje właściwości oleju i od niej zależy właściwości smarne i szybkość starzenia środka smarnego.

Oleje mineralne

Wbrew obiegowym opiniom oleje mineralne mają doskonałe właściwości smarne i doskonale przylegają do metalu, dzięki czemu niechętnie spływają do miski olejowej po wyłączeniu silnika. Niestety w wysokiej temperaturze bardzo szybko ulegają utlenieniu i tracą swoje parametry. Co gorsza, olej mineralny szybko ulega zakwaszeniu i wręcz sprzyja rozwoju korozji. W związku z tym faktem, oleje mineralne mogą być stosowane w starszych silnikach, gdzie koszt wymiany oleju i jego dolewek nie może być wysoki.

Oleje syntetyczne

Prawdziwe syntetyki oparte są tzw. bazę PAO, czyli polialfaolefiny. Taka baza tworzona jest z benzyny lub gazu, a nie z samej ropy naftowej. Oleje oparte o tę technologię są najbardziej odporne na starzenie i utlenianie i mają najlepsze właściwości smarne. Oczywiście mają i wady. Jedną z nich jest słaba zdolność mieszania z dodatkami, drugą wysoka cena, a trzecią słaba przyczepność. Taka technologia jest bardzo droga, a na rynku jest bardzo mało olejów w pełni syntetycznych. Polskie prawo zezwala na nadinterpretację i nazywanie olejów z grupy III, a więc produktów wytworzonych przez proces hydrokrakingu, olejami syntetycznymi. 

Pełne syntetyki najlepiej stosować w sporcie i w samochodach po modyfikacjach mechanicznych. 

W ofercie Liqui Moly nie brakuje takich olejów - klknij TUTAJ.

Oleje hydrokrakowane

Oprócz tradycyjnego podziału należy wyróżnić oleje oparte o technologię hydrokrakingu. Tworzenie takich baz polega na oddziaływaniu wysoką temperaturą i wodorem pod dużym ciśnieniem na oleje powstałe w wyniku rafinacji ropy naftowej. Właściwości tych baz są bardzo dobre i często prawie dorównują olejom syntetycznym. Taka baza wymieszana z bazą PAO tworzy olej niemal idealny. Oleje HC z dużą zawartością bazy PAO mają dobre właściwości smarne lepszą mieszalność z dodatkami i lepszą przyczepność do metalowych elementów. Tych olejów warto używać na co dzień jako, że to z reguły to właśnie one mają najnowsze aprobaty.

Na koniec warto dodać, że nie ma jednej doskonałej recepty na olej. Najważniejsze jest, aby wybierać produkty stworzone z dobrych receptur i właściwych surowców. Kluczowe jest jednak to, aby producent zapewniał jakość i powtarzalność produkcji .

Dlatego jak chcesz kupić DOBRY olej, wejdź TU.

Piotr Mering
LIQUI MOLY Polska Sp. z o.o.

Materiał nadesłany przez Liqui Moly

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony