Obniżanie poziomu plastiku w opakowaniach olejów silnikowych to jeden ze sposobów na poprawę wpływu przemysłu na środowisko naturalne – szczególnie ważny, kiedy mówimy o branży motoryzacyjnej. PETRONAS Lubricants International pochwalił się w tym roku globalnym wdrożeniem zupełnie nowego opakowania – Bag in Box. Sprawdzamy, co rzeczywiście stoi za tym hasłem i przede wszystkim jak te oszczędności wyglądają w liczbach.
Według raportów Ellen MacArthur Foundation i OECD niedawno w ciągu jednego roku około 150 mln ton tworzyw sztucznych było wykorzystywanych w opakowaniach, z czego tylko 9% zostawało poddanych recyklingowi. Z tego powodu wiele firm zaczęło zmniejszać ilość plastiku w opakowaniach, a nawet całkowicie z nich rezygnować. Nie inaczej jest z PETRONAS, który już w trakcie promocji nowej linii Syntium mówił o redukcji plastiku jeszcze w tradycyjnych butelkach. Jednakże, tym razem firma poszła o krok dalej – wdrożyła na rynek zupełnie odmienione opakowanie z zewnątrz zrobione w całości z kartonu. A ten jak wiadomo, zdecydowanie lepiej nadaje się do recyklingu.
Nowe podejście ekologiczne, nowe możliwości w warsztacie
Zmniejszenie ilości plastiku w opakowaniach olejów silnikowych może pomóc w ograniczeniu ilości odpadów tworzyw sztucznych, jakie wszyscy generujemy. Można stosować różne rozwiązania - zastąpienie plastikowych nakrętek na butelkach metalowymi, zmniejszenie grubości ścianek opakowań czy wykorzystanie biodegradowalnych materiałów. PETRONAS przeanalizował cały cykl życia swojego produktu i opinie logistyków, po czym poszedł o krok dalej i zaprojektował opakowanie jakiego jeszcze nie było. W rezultacie, firma zredukowała zużycie tworzyw sztucznych o 92%! W efekcie podczas procesu pakowania olejów zużywane jest do 85% materiałów mniej w porównaniu do tradycyjnych butelek. Nowatorskie opakowanie składa się z dwóch uzupełniających się elementów: zewnętrznej części kartonowej oraz wewnętrznej torby z miękkiego tworzywa sztucznego przeznaczonej dla produktów płynnych. Takie połączenie gwarantuje bezpieczny i bezproblemowy transport produktu z magazynu do punktu docelowego.
– Każda marka, która obecnie funkcjonuje na rynku musi zmienić się na korzyść dla środowiska. Tym samym zapewniamy naszym dzieciom i kolejnym pokoleniom bezpieczniejszą przyszłość. PETRONAS zobowiązał się do osiągnięcia zeroemisyjności netto do 2050 roku. Takie wdrożenia jak Bag in Box przybliżają nas do tego celu, a na drodze w zielonym kierunku jesteśmy cały czas. Już w 2030 roku będziemy mogli pochwalić się emisją zmniejszoną o 25%. To naprawdę ważne liczby dla klimatu, szczególnie jeśli mogą chwalić się nimi marki związane z motoryzacją. Nasza firma od kilku lat wprowadza również zmiany przemysłowe. Do 2025 roku ograniczymy emisję metanu o połowę, inwestujemy w energię słoneczną, sadzimy drzewa – mówi Danuta Michałus – Sokołowska, marketing manager PETRONAS Lubricants w Polsce.
Premiera w miejscu przeznaczenia – Kalisz przywitał Bag in Box
Polska premiera Bag in Box odbyła się 20 kwietnia w warsztacie Auto Service RONDO w Kaliszu. To partnerski serwis PETRONAS, który w tym roku przeszedł dużą zmianę wizualną stając się flagowym warsztatem marki. Gdzie, jeśli nie w warsztacie samochodowym mogła odbyć się premiera nowych produktów marki olejowej.
– Z PETRONAS prowadzimy owocną współpracę już kilka lat, więc dla mnie to duża nobilitacja w trakcie nowego otwarcia warsztatu powitać też nowe opakowania. Nie jest to zwykły produkt, bo trzeba naprawdę się postarać, żeby obniżyć ilość plastiku o ponad 90%. Coraz więcej naszych klientów zwraca uwagę na ekologię w codziennym życiu, a jednocześnie chce, żeby ta ekologia była dla nich wygodna i nie wpływała zbytnio na budżet. Teraz możemy pokazać im, że również w warsztacie zmieniamy się dla środowiska – mówi Andrzej Anczykowski, Prezes Zarządu warsztatu Auto Service Rondo w Kaliszu.
Premiera opakowań Bag in Box w Kaliszu zbiegła się z otwarciem pierwszego flagowego warsztatu, co stało się doskonałą okazją do prezentacji zrównoważonych innowacji dla sieci partnerskiej PETRONAS.
Przetarcie szlaków dla całej branży?
Bez wątpienia PETRONAS pokazał, że jest wygodna dla warsztatu alternatywa dla plastikowych butelek. Wysokiej jakości nylonowa folia w środku, biodegradowalny, a zarazem wytrzymały karton to nie tylko slogan marketingowy opis, ale nowa rzeczywistość. Takie wdrożenia zawsze pokazują, że skoro możliwe jest zaprojektowanie, wprowadzenie na rynek i używanie rozwiązań mniej obciążających środowisko, to drogi wstecz już nie ma. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki za pozostałe cele na środowiskowej drodze PETRONAS i oczywiście zachęcamy również innych producentów do stawiania na oszczędność połączoną z utrzymaniem jakości.
Komentarze (0)