Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

Artykuł sponsorowany

4 miesiące temu  21.02.2020, ~ Administrator   

Nowy oryginalny olej grupy Volkswagen
Strona 1 z 2

- Zmierzamy w kierunku kolejnej generacji Oryginalnych Olejów Silnikowych, w której poświęcamy szczególną uwagę kwestii oszczędności paliwa, redukcji CO2 oraz dostarczaniu olejów precyzyjnie opracowanych dla samochodów Grupy Volkswagen. Celem tych innowacji jest spełnienie ustawowych progów emisji i optymalizacja pracy silnika - informuje Volkswagen. Zachęcamy do lektury informacji prasowej tego producenta.

Nowocześniejsze i wydajniejsze silniki benzynowe oraz diesel grupy Volkswagen z najnowszymi skrzyniami wielostopniowymi zastępują klasyczne silniki z wtryskiem paliwa. Nowe jednostki są lekkie, o małej pojemności i turbodoładowane. Więcej niż dwa na trzy rejestrowane samochody wyposażone są w turbosprężarki, które wraz z systemami start-stop pomagają zoptymalizować zakres temperatur pracy silnika. Przykładowo, Audi A4 z 2007 roku posiadający sześciocylindrowy silnik o pojemności 3.0 litra osiągał moc 160 KW, natomiast auta produkowane w 2019 roku z analogicznym silnikiem z turboładowaniem pozwalają osiągnąć 210 KW.

W celu ograniczenia stopnia zużycia elementów składowych silnika oraz zapewnienia mniejszego tarcia używa się nowych typów powłok, które wymagają oleju o niskiej lepkości. W połączeniu z nowymi wymaganiami ustawowymi stosowanie w pełni syntetycznych olejów SAE 0W-xx staje się koniecznością. Specyfika pracy turbosprężarki i obciążenie silnika powodują, że wymagania wobec olejów silnikowych są coraz wyższe.

Według danych podanych w raporcie „Przemysł i handel naftowy” na rok 2018, sporządzony przez POPIHN, oleje silnikowe do samochodów osobowych to obecnie największy segment rynku olejów tego typu w Polsce, w 2018 roku stanowiły aż 59% całości wolumenu. W 2019 roku Dział Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców odnotował wzrost sprzedaży samochodów osobowych o około 3,0 9% w porównaniu do analogicznego okresu 11 miesięcy roku ubiegłego, a na przełomie ostatnich 5 lat rynek nowych aut osobowych w Polsce uległ podwojeniu. Spowodowało to zwiększenie popytu na syntetyczne oleje silnikowe spełniające wymagania stawiane przez producentów samochodów, w tym grupę Volkswagen (Volkswagen, Audi, Skoda oraz Seat), której udział w sprzedaży wynosi około 28%.

Sprzedaż olejów syntetycznych w Europie rośnie 3 razy szybciej w porównaniu ze standardowymi olejami silnikowymi.

Według badań przeprowadzonych przez firmę Kline, stawiane wymagania powodują, że oleje o lepkości 0W do roku 2025 powinny stanowić drugą największą kategorię na rynku posprzedażnym Unii Europejskiej, co przekłada się na ponad 200% wzrost sprzedaży w porównaniu do 2018 roku. Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się również oleje o niskich klasach lepkości. W tym samym czasie możemy zauważyć spadek udziału olejów mineralnych, takich jak 10W-40. Według raportu POPIHN w 2007 roku oleje 0W-X i 5W-X stanowiły tylko 27% rynku, z kolei w 2018 roku ich udział wynosił aż 66% wszystkich olejów sprzedanych do samochodów osobowych.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 56

 • 13
  ZADOWOLONY
 • 6
  ZASKOCZONY
 • 9
  POINFORMOWANY
 • 11
  OBOJĘTNY
 • 3
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 11
  BRAK SŁÓW

Komentarze (5)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ DOSTAWCA TOWARU 5 4 miesiące temu Z TEGO CO WIEM TO JEDYNYM DOSTAWCOM OLEJÓW DO GRUPY VOLKSWAGEN JEST SHELL, TYLKO TEN OLEJ BYM POLECAŁ, SAMOCHODY W MOJEJ FIRMIE JEŻDZĄ W TRASY KILKANAŚCIE LAT , BEZ AWARYJNIE I BEZ PROBLEMOWO
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Nowiq 4 4 miesiące temu Turbosprężarka i system start stop. Może jakiś patent na smarowanie sprężarki przy zgaszeniu silnika trzeba opracować to dłużej turbina posłuży.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ eedek 3 4 miesiące temuocena: 100%  No i co z tego wynika? Oznaczenie 0W (winter) oznacza w jakiej najniższej temperaturze otoczenia można silnik uruchomić. W tym przypadku jest to poniżej -35 stopni C. Czy to oznacza, ze olej o oznaczeniu 10W (-25 stopni) będzie gorszy?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Dorota Kozicka 2 4 miesiące temu Ciekawa propozycja. Ja osobiście zajmuję się nieco innymi olejami ;) https://blend.io/zmarszczkimim...
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Dawid 1 4 miesiące temuocena: 100%  Pewnie opracowane przez nowa fale inzynierow z imigracji
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony