Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

19 dni temu  02.04.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Olej do automatu i skrzyni manualnej. Czym się różni?

Popularność manualnych skrzyń biegów w porównaniu z automatycznymi zależy od kraju. Półautomatyczne skrzynie biegów zostały opracowane jako tańsza i bardziej oszczędna paliwowo wersja skrzyń automatycznych. Wielu właścicieli samochodów z automatyczną skrzynią biegów zastanawia się, czy w skrzyni automatycznej można stosować olej do automatycznych skrzyń manualnych (AMT). Odpowiedź znajdziemy poniżej.

Półautomatyczne skrzynie biegów (SAT) lub automatyczne skrzynie manualne (AMT) wykorzystują to samo sprzęgło i konfigurację biegów, co skrzynie manualne, ale przełączanie i obsługa sprzęgła jest zautomatyzowana. Cały proces naciskania sprzęgła, przełączania na inny bieg i puszczania sprzęgła jest sterowany elektronicznie.

Skrzynie AMT zostały pierwotnie opracowane jako tańsza i oszczędniejsza pod względem zużycia paliwa alternatywa dla skrzyń automatycznych. Zużycie paliwa w ich przypadku jest nawet niższe niż dla skrzyń manualnych. Ponieważ ich konstrukcja i technologia są raczej proste, są one również dość niedrogie w naprawie.

Przeznaczenie oleju do manualnej skrzyni biegów

Oleje do manualnych skrzyń biegów służą do ograniczenia temperatury wewnętrznej, chroniąc samochód przed przegrzaniem. Ponadto smarowanie zapobiega zużyciu kół zębatych.

Z biegiem czasu olej do manualnych skrzyń biegów ulega zanieczyszczeniu przez opiłki metalu i inne drobiny wraz ze stopniowym zużywaniem się elementów przekładni takich jak koła zębate i łożyska. Wpływa to na jakość oleju, a z czasem może nawet uszkodzić silnik. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać jego poziom w samochodzie. Ponieważ w przypadku skrzyń manualnych jest to dosyć trudne, radzimy zlecić to wykwalifikowanemu warsztatowi.

Przeznaczenie oleju do automatycznej skrzyni biegów

Podobnie jak w przypadku manualnych skrzyń biegów, oleje do skrzyń automatycznych służą do smarowania i czyszczenia skrzyni. Ponadto napędzają one również przekładnię, przenosząc moc z silnika pojazdu na opony .

Oleje do automatycznych skrzyń biegów są bardziej podatne na nagrzewanie się i awarie niż oleje do skrzyń manualnych. Podobnie jak w przypadku oleju do skrzyni manualnej, mogą go zanieczyścić metalowe opiłki z elementów silnika, powodując jego potencjalne uszkodzenie.

Należy regularnie sprawdzać jakość oleju za pomocą prętowego wskaźnika poziomu oleju przekładniowego. Chociaż olej do automatycznej skrzyni biegów jest łatwiejszy do sprawdzenia niż w przypadku skrzyni manualnej, radzimy zapoznać się z instrukcją obsługi w tym zakresie lub skontaktować się z zaufanym warsztatem samochodowym.

Q8Oils przedstawia : Q8 AUTO D VI

Dostępny w ofercie firmy Syntaco olej Q8 Auto D VI to najwyższej jakości olej do automatycznych skrzyń biegów o niskiej lepkości, przeznaczony do przekładni typu step-type. Produkt ten wyznaczył nowe standardy w zakresie olejności w niskich temperaturach i wytrzymałości oleju.Oferuje wydłużony o 50% okres między wymianami (240.000 km w porównaniu do 160.000 km dla standardowego oleju Dexron III H) oraz wyjątkową odporność na ścinanie, tarcie i utlenianie, wytrzymałość filmu olejowego i kontrolę zużycia. Q8 Auto D VI zalecany jest do 99% wszystkich nowoczesnych automatycznych skrzyń biegów samochodów osobowych. Spełnia wymagania Volvo 97342, ZF Lifeguardfluid 5, 6 i 8 oraz GM Dexron VI, a także przewyższa wymagania Aisin Warner JWS 3309 (T-IV) &JWS 3324 (WS), AW-1. Q8 Auto D Vl jest również wstecznie kompatybilny z wszystkimi poprzednimi aplikacjami olejów określonych przez Dexron.

Artykuł opracowany przez Syntaco sp. z o.o., autoryzowanego dystrybutora olejów Q8Oils w Polsce

O Q8Oils: Q8Oils jest spółką zależną Kuwait Petroleum Corporation (KPC), która znajduje się w pierwszej dziesiątce największych koncernów energetycznych na świecie. To co wyróżnia Q8Oils to dążenie do jakości i ciągłego doskonalenia się we wszystkim co robimy. Firma Q8Oils spełnia wymogi i jest certyfikowana zgodnie z następującymi międzynarodowymi normami i systemami jakości, a w szczególności zgodnie z wymaganiami OEM.

Q8Oils oferuje szeroką gamę wysokiej jakości środków smarnych do samochodów osobowych. Gama ta obejmuje oleje silnikowe, przekładniowe, do skrzyń biegów, hydrauliczne, płyny do chłodnic i może być stosowana przez wszystkich liczących się producentów pojazdów. Przy projektowaniu nowych silników i oferowaniu rozwiązań dla zmieniającego się rynku Q8Oils znajduje się w awangardzie innowacji. Dzięki naszym uprzywilejowanym relacjom z producentami pojazdów udaje się nam zdobyć aprobaty naszych produktów od Porsche, Mercedes-Benz, Renault, BMW, Volkswagen i GM.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ cenzor 1 7 miesięcy temu Cyt.: "Oleje do manualnych skrzyń biegów służą do ograniczenia temperatury wewnętrznej, chroniąc samochód przed przegrzaniem" oraz Wpływa to na jakość oleju, a z czasem może nawet uszkodzić silnik". Kto to pisze?!? Tłumacz google?
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony