Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

15 dni temu  28.07.2020, ~ Administrator   

Olej przekładniowy do ręcznych skrzyń biegów w Grupie PSA
Strona 1 z 2

Wysokiej jakości olej przekładniowy jest niezbędny do prawidłowego działania każdej skrzyni biegów. Chociaż wymiana oleju jest zwykle kojarzona z automatyczną lub zautomatyzowaną skrzynią biegów, często jest również wymagana w skrzyniach manualnych. Nie inaczej jest w przypadku grupy PSA, która produkuje samochody z wydłużonym okresem wymiany oleju przekładniowego, dla którego zalecanym produktem jest olej Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75 W.

Olej w manualnej skrzyni biegów musi spełniać bardzo rygorystyczne i - paradoksalnie - sprzeczne wymagania. Podstawowym celem smarowania jest zmniejszenie tarcia między ruchomymi częściami, a tym samym zmniejszenie strat energii i wydłużenie żywotności mechanizmu. Drugą ważną funkcją jest zapewnienie odpowiedniego tarcia między synchronizatorami. Synchronizator zapewnia wyrównanie prędkości obrotowej wału oraz kół zębatych skrzyni biegów, w momencie zmiany biegu. Olej między elementami tego układu musi zapewniać odpowiednie tarcie, ale bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Odbywa się to za pomocą specjalnych modyfikatorów tarcia, dodawanych do oleju i dopasowanych do materiału synchronizatorów (mosiądz, molibden, węgiel, żelazo lub brąz). Dlatego tylko niektóre rodzaje olejów mogą być stosowane do przekładni poszczególnych producentów.

Olej przekładniowy w ręcznej skrzyni biegów często ma stosunkowo komfortowe warunki pracy, dlatego odstępy między wymianami takiego oleju są dłuższe niż w oleju w silniku, nawet w automatycznych skrzyniach biegów. Olej przekładniowy nie wchodzi w kontakt z paliwem ani spalinami. Może jednak zawierać opiłki metalowe, zarówno z powodu zużycia przekładni i synchronizatorów, jak i błędów kierowcy, np. przez włączanie biegu bez użycia pedału sprzęgła. Większe opiłki są wychwytywane przez specjalny magnes, ale mniejsze opiłki mogą nadal krążyć w układzie. Ponadto, podobnie jak olej silnikowy, olej przekładniowy podlega starzeniu (utlenianiu, zużyciu dodatków itp.), co powoduje zmianę jego lepkości. Z tego powodu jest to ciecz, którą należy regularnie wymieniać, nawet jeśli nie wszyscy producenci samochodów podają te informacje w swoich zaleceniach dotyczących planowej konserwacji.

Olej Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W to syntetyczny (FE) olej o niskiej lepkości do ręcznej skrzyni biegów, który poprawia sprawność skrzyni biegów w samochodach osobowych. Zaprojektowany z koncepcją TOTAL FE, zmniejsza zużycie paliwa i pomaga skrzyni biegów działać lepiej w niskich temperaturach. Najważniejsze właściwości oleju Total TRANSMISSION GEAR 9 FE SAE 75W obejmują:

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony