ReklamaBilbord - Osram 04.11-30.11 Kamila

Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

ponad rok temu  18.12.2017, ~ Administrator   

Olejowy dylemat, czyli gdzie go szukać? [+FILM]
Strona 1 z 2

Jedną z podstawowych czynności wykonywanych przez każdego kierowcę jest systematyczna kontrola poziomu oleju silnikowego. Co zrobić w sytuacji, gdy wskazanie na bagnecie spadnie do minimum?

O tym, jakim olejem zalana zostanie konkretna jednostka napędowa decydują jej konstruktorzy. Wynika to między innymi z budowy samego silnika, rodzaju paliwa, zakładanych obciążeń mechanicznych i termicznych czy technologii układu oczyszczania spalin. Właściwą informację o zastosowanym oleju można znaleźć w książce obsługi pojazdu bądź uzyskać w serwisie danej marki.

Obecnie łatwym i jednocześnie wiarygodnym sposobem stały się również elektroniczne wyszukiwarki „doboru oleju” umieszczane na stronach internetowych koncernów naftowych. Przykładową możemy znaleźć pod adresem: dobierz-olej.totalpolska.pl.

„Przewaga wyszukiwarki on-line nad tradycyjnym katalogiem papierowym jest bezdyskusyjna, wprowadzenie danych czy aktualizacja następują w czasie rzeczywistym. Dlatego w przypadku wątpliwości z doborem oleju, nie tylko silnikowego, najlepiej skorzystać z tej formy pozyskania informacji” - mówi Ewa Kalinowska, dyrektor marketingu i badań rynkowych w TOTAL Polska.

Zaleca się, aby kierowca raz w miesiącu dokonał kontroli poziomu oleju. Podczas tej czynności samochód powinien stać na równym podłożu, a silnik musi być nie tylko wyłączony, ale i zimny. Co więc zrobić w sytuacji, gdy wskazanie poziomu oleju spadnie poniżej minimum? Oczywiście natychmiast uzupełnić jego niedobór. Jednak taki stan rzeczy może też oznaczać nieszczelność silnika. Dlatego warto przyjrzeć się, czy na jego bloku i pod samochodem nie ma widocznych śladów wycieku.

Dolewany olej powinien odpowiadać określonym przez producenta samochodu międzynarodowym normom, jak API czy ACEA.

„Jeżeli producent samochodu zaleca zastosowanie oleju o jakości API SJ oznacza to, że nie wolno stosować produktów niższej jakości jak SG, ale – jak w kolejności alfabetycznej – zawsze możemy użyć wyższą jakość np. SL czy SM. W przypadku specyfikacji ACEA nie jest już tak łatwo, na przykład oleju klasy ACEA A3/B4 nie można zastąpić niższą, np. ACEA A2/B2” - dodaje Andrzej Husiatyński, doradca techniczny TOTAL Polska - „W przypadku specyfikacji ACEA ważne są również normy określające oleje tzw. energooszczędne. Jeżeli takie zalecenie podaje producent samochodu to możemy zastosować np. olej spełniający ACEA A5/B5, jak i A3/B4. Jakość tych produktów jest bardzo zbliżona, jedynie stracimy na większym zużyciu paliwa”.

Media do artykułu

- W spotkaniach zarówno z mechanikami, jak i kierowcami, dostrzegam, że wiedza na temat olejów jest bardzo, bardzo mała. Ja osobiście też nie znam wszystkich wszystkich SAE. Korzystam z dostępnych narzędzi.  Kiedy pytam mechaników - jak myślisz, ile rodzajów olejów 5W30 mamy w ofercie firmy TOTAL - to często nie rozumieją mojego pytania - opowiada w rozmowie z portalem warsztat.pl Adam Klimek, mechanik samochodowy, ekspert platformy TEAM TOTAL.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony