Paliwa i oleje

Warto wiedzieć

ponad rok temu  28.05.2019, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Raport na temat rynku paliw w Polsce. Najczęściej kwestionowano olej napędowy
Strona 2 z 2

Inspekcja Handlowa skierowała ponadto 44 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratur. Dotychczas wszczęły one dochodzenia w 35 przypadkach, z których do sądów skierowały 1 akt oskarżenia, 23 sprawy umorzyły m.in. z powodu braku znamion przestępstwa, a w dwóch przypadku odmówiły wszczęcia postępowania. Prokuratura skierowała jeden akt oskarżenia do sądu. W 9 zawiadomienia nie zostały jeszcze rozpatrzone przez prokuratury i sądy. Obowiązujące przepisy przewidują surowe sankcje za obrót paliwem złej jakości – grzywnę w wysokości do 1 mln zł lub karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Rok 2019 – trwające kontrole

Są już także pierwsze wyniki kontroli jakości paliw przeprowadzonych w 2019  r. Dotyczą zarówno przedsiębiorców wybranych losowo, jak i tych na których  były skargi. Od początku roku do 31 marca 2019 r. Inspekcja Handlowa pobrała  i zbadała łącznie 425 próbek paliw ciekłych, w tym 225 próbek oleju  napędowego i 200 próbek benzyn. 10 próbek paliw ciekłych (2,35 proc.) nie  spełniało wymagań jakościowych, w tym 8 próbek ON (3,56 proc.) i 2 próbki  benzyn (1 proc.).  W przypadku gazu skroplonego (LPG) do 31 marca 2019 r. pobrano i zbadano 85  próbek, 2 próbki nie spełniały wymagań co stanowi 2,35 %.

Gdzie szukać informacji

Listę stacji i hurtowni paliw skontrolowanych przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK znajdziesz na stronie internetowej urzędu na specjalnie przygotowanej mapie. Można tu znaleźć stacje i hurtownie w konkretnej miejscowości. Pod mapą znajduje się legenda wyjaśniająca symbole i litery użyte w tabelach. Litera D oznacza, że próbka spełnia wymagania jakościowe (parametry) określone w przepisach prawa.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony