ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

7 miesięcy temu  12.02.2019, ~ Administrator   

Regeneracja filtrów cząstek stałych i katalizatorów
Strona 1 z 2

Regeneracja filtrów DPF i katalizatorów - jak przebiega? W jakim stanie części mogą zostać poddane regeneracji. Odpowiedzili udzielają eksperci firmy DPF Solution, która przygotowała ofertę skierowaną do klientów indywidualnych, firm transportowych, warsztatów mechanicznych i posiadaczy sprzętu specjalistycznego.

DPF Solution zajmuje się regeneracją filtrów DPF i katalizatorów, przy czym polega ona według niej na maksymalnym przywróceniu sprawności urządzenia przy zachowaniu jego podstawowych parametrów. Niesie to za sobą także wymierne oszczędności finansowe, wszak wymiana filtrów na nowe to nie taki mały wydatek.
W dzisiejszych czasach pojazdy muszą spełniać wysokie standardy emisji spalin. Najnowsza norma – obowiązująca od 2014 roku Euro 6 – dopuszcza wartość emisji tlenków azotu na poziomie 400 mg/kWh, a więc o 80% mniej niż norma Euro 5. Limity emisji cząstek stałych zmniejszone zostały o 66% i wynoszą 10 mg/kWh. 
Niesprawny, zapchany filtr cząstek stałych to w codziennym funkcjonowaniu do 5% większe od normalnego zużycie paliwa – łatwo policzyć, jakie dodatkowe koszty ponosi właściciel pojazdu. Wysokie są również mandaty, na jakie narażamy się w przypadku stwierdzenia niezgodności – w Niemczech np. jest to 1000 euro, a aż 3500 euro w Austrii. Przy usunięciu filtra ryzykujemy dodatkowo:
- utratą homologacji auta,
- zaniżeniem wartości pojazdu,
- zatruwaniem środowiska.

Jak działa filtr cząstek stałych?
Filtr cząstek stałych, nazywany w skrócie DPF (ang. diesel particulate filter), GPF (ang. gasoline particulate filter) lub FAP (fr. filtre à particules), montowany w układach wydechowych aut z silnikami wysokoprężnymi, ma za zadanie oczyszczać spaliny z cząstek stałych i sadzy. To przestrzenna struktura o bardzo dużej całkowitej powierzchni ścianek. Cząstki sadzy osiadają na porowatych ściankach lub włóknach, wykonanych z metalu, materiałów ceramicznych lub specjalnego papieru (tylko w przypadku filtrów jednorazowych). Wydajność prawidłowo działającego filtra zawiera się w przedziale od 85% do 100%, co oznacza, że do atmosfery przedostaje się nie więcej niż 15% pierwotnej zawartości zanieczyszczeń w fazie stałej. W skrócie – filtr dba o środowisko, nie powodując zanieczyszczeń w postaci sadzy i cząstek stałych.Tabela 1. Normy emisji spalin

Regeneracja filtra i katalizatora
Jak podaje Wikipedia, gromadzące się w filtrze cząstki sadzy powodują jego stopniowe zapychanie i utratę wydajności. W części pojazdów stosuje się filtry jednorazowe, wymagające wymiany po zapełnieniu. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest samooczyszczanie filtra, które polega na katalitycznym spalaniu sadzy po osiągnięciu przezeń odpowiednio wysokiej temperatury (sadza spala się w temperaturze wyższej niż 600°C). System ten nosi nazwę regeneracji pasywnej.
Stosowane są też aktywne systemy wypalania zgromadzonej w filtrze sadzy, na przykład okresowa zmiana trybu pracy silnika, w wyniku czego emituje on zwiększone ilości dwutlenku azotu, który – przepływając przez filtr – powoduje utlenianie zgromadzonej sadzy. Jeszcze innym sposobem aktywnej regeneracji jest okresowe podgrzewanie go dodatkowym płomieniem wtryskiwanej do filtra mieszanki, w wyniku czego sadza spala się.
Wśród cząstek stałych znajduje się też popiół pochodzący między innymi z oleju, dodatków do paliw czy produktów zużycia i korozji silników. Popiół, w przeciwieństwie do sadzy, nie ulega spaleniu do postaci gazowej w procesie regeneracji, akumuluje się w filtrze cząstek stałych. Z tego powodu z czasem stopień jego zapełnienia nieodwracalnie rośnie i okresy pomiędzy procesami regeneracji skracają się. W momencie osiągnięcia przezeń krytycznego poziomu napełnienia popiołem, niepozwalającego na jego zmniejszenie podczas regeneracji, komputer pokładowy sygnalizuje błąd w układzie oczyszczania spalin i konieczna jest wymiana bądź mechaniczna regeneracja filtra poza pojazdem.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Katalizator podczas procesu czyszczenia
Hydrodynamiczne urządzenie do czyszczenia
przed regeneracją
po regeneracji
zabrudzony filtr podczas normalnego użytkowania
filtr po regeneracji

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Justyna 3 7 miesięcy temu Ostatnio w swoim aucie miałam problem DPF, potrzebna była regeneracja, oddałam to byle jakiego zakładu gdzie zajmują się wypalaniem i podziękowałam, ponieważ okazało się, że ta metoda nic nie dała, tyle, że wypaliła sadzę, gdy znowu się zapchał wyczytałam, że Bosch Service Pawlik dobrze regenerują i faktycznie po kilku telefonach, aby na sto procent się przekonać czy warto oddałam go, czyszczą metodą wodną, filtr jest jak nowy :)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ dario 2 7 miesięcy temu przywrócenie sprawności 99% hipotetycznie
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ klient 1 7 miesięcy temu Przecież mycie nic nie daje, bo skleja sadze z ceramiką i potem następuje wypalanie podczas jazdy samochodem. Odparuje woda , a sadza nadal zostaje , tylko w innej postaci.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony