Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

4 miesiące temu  16.12.2020, ~ Administrator   

Szukasz nowej usługi? Zacznij czyścić układy wtryskowe!

Ponad 70 % diesli poruszających się po ulicach  to silniki wyposażonych jest w Common Rail. Popularność tego rozwiązania to efekt dużej wydajności i prostej budowy. W praktyce, układ CR rzeczywiście ma wiele niezaprzeczalnych zalet, ale w tej beczce miodu jest tez łyżka dziegciu. Problemem są zanieczyszczenie wtryskiwaczy, które zakłócają proces wtrysku i pogarszają warunki spalania.  

Nowoczesny silniki wysokoprężne pokonuje bezawaryjnie pierwsze 100–150 tys. km. Później zaczynają się problemy z głośniejszą pracą, dymieniem czy zwiększeniem zużycia paliwa. Jeżeli odpowiednio nie zareagujemy na takie objawy, może dojść do poważniejszej awarii. Czarny dym wydobywający się rury wydechowej czy nierówna praca silnika to pierwsze symptomy, na które warto zareagować.

Co gorsza, wtryskiwacze to pierwszy element od którego zaczyna się przyspieszona destrukcja jednostki. Złe dawkowanie i rozpylanie wtryskiwaczy, w krótkim czasie może doprowadzić do usterki koła dwumasowego, zaworu egr, układu dolotowego a nawet, poprzez niekontrolowane rozcieńczenie oleju, w skrajnych sytuacjach może  przyczynić się zatarcia silnika.

Wtryskiwacze Common Rail w silnikach Diesla dotykają głównie dwa typy problemów: nieszczelność zaworów sterujących, wynikająca z ich zużycia oraz błędy dawkowania i rozpylania spowodowane zanieczyszczeniem końcówek i korpusów.

O ile w pierwszym przypadku rozwiązaniem jest jedynie wymiana lub regeneracja zaworków, o tyle problemy drugiego rodzaju może rozwiązać czyszczenie chemiczne. Podstawowa diagnoza wtryskiwaczy Common Rail możliwa jest bez demontażu z samochodu. Tak zwany test przelewów pozwala zdiagnozować nieszczelność zaworów sterujących, natomiast odczytanie korekcji wtryskiwaczy umożliwia wykrycie między innymi nierównomierności ich dawkowania. Czyszczenie chemiczne  sprawdza się przede wszystkim w silnikach wyposażonych we wtryskiwacze Denso i Delphi. Jeżeli silnik pracuje twardo, ma niestabilny bieg jałowy lub dymi na czarno warto spróbować chemicznej terapii. Regularne czyszczenie układu wtryskowego jest odczuwalne przez kierowcę, silnik pracuje cisze, bardziej miękko, pali mniej i jest zdecydowanie żwawszy. 

Reasumując, usługa czyszczenia układu paliwowego jest doskonałym pomysłem na rozszerzenie portfolio warsztatu. Czyszczenie można wykonać za pomocą urządzenia Liqui Moly Easy Clean nr r51 lub urządzenia Jet Clean Tronic. W wielu wypadkach, układ wytryskowy można wyczyścić, podłączając puszkę preparatu nr 2666 lub 20458 do układu paliwowego. Najprostszym rozwiązaniem jest wymiana filtra paliwa i aplikacja preparatu Diesel System Reiniger nr 20450, w odpowiedniej  proporcji, bezpośrednio do zbiornika paliwa. 

Jak sprawdzić działanie chemicznego czyszczenia? Wystarczy zakupić beczkę oleju w promocji z 6 gratisowymi preparatami Diesel System Reiniger u jednego z dystrybutorów Liqui Moly Polska. 

 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony