Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

22 dni temu  10.02.2021, ~ Administrator   

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów. Krok po kroku

Olej przekładniowy podlega naturalnemu procesowi starzenia, olej zużywa się lub traci dodatki. Dlatego tak ważna jest wymiana oleju: zapobiega uszkodzeniu skrzyni, zapewnia jej prawidłowe działanie i pozwala utrzymać komfort jazdy. Jednak w tej kestii jest nadal wiele dużych znaków zapytania.

Producent części zamiennych z Hamburga – firma MEYLE – ma w swojej ofercie ponad 60 zestawów do wymiany oleju zawierających wszystkie komponenty niezbędne do tej czynności: filtry, uszczelki, śruby, korki spustowe i/lub wlewowe, magnesy i – w zależności od zastosowania – potrzebną ilość oleju przekładniowego. Chroni to nerwy i portfel – w równej mierze warsztatów, jak i kierowców.

Zachęcamy do lektury porad technicznych, przygotowanych przez ekspertów MEYLE.

1. Przed przystąpieniem do wymiany oleju przekładniowego należy zapoznać się z informacjami producenta dotyczącymi przebiegu prac oraz specyfikacji oleju przekładniowego i koniecznie przestrzegać tych informacji.
Ponieważ: niedopuszczalny olej przekładniowy może doprowadzić do niejednoznacznych przełączeń i całkowitego uszkodzenia skrzyni biegów.

2. Przed przystąpieniem do wymiany oleju należy odczytać i zapisać zawartość pamięć błędów.

Pamięć błędów odczytuje się przez złącze diagnostyczne, a zapisane błędy najlepiej wydrukować. W ten sposób można wykryć ewentualne wcześniejsze uszkodzenia, unikając niepotrzebnych prac serwisowych.

3. Pojazd podnosić na podnośniku hydraulicznym w miarę poziomo.

Tylko w ten sposób możliwy jest dokładny pomiar poziomu oleju. 

4. Skontrolować szczelność zewnętrznych połączeń wtykowych systemu mechatronicznego.

W razie potrzeby: wymienić obudowę wtyku z uszczelką, przykręcić wymaganym momentem dokręcenia lub skontrolować prawidłowość zamocowania blokady wtyku.
Praktycznie: odpowiednie uszczelki i obudowy wtyków dołączone są do zestawu MEYLE.

5. Śruby miski olejowej należy zawsze wymieniać.

Ponieważ często zamontowane są śruby sprężynujące jednokrotnego użytku.
Sprytnie: nowe śruby miski olejowej dołączono do ZESTAWU MEYLE.

6. Opróżnianie przekładni hydrokinetycznej

Jeśli to możliwe, należy zawsze spuszczać resztę oleju z przekładni hydrokinetycznej. W tym celu przekładnię hydrokinetyczną obraca się we właściwe położenie. W niektórych skrzyniach biegów należy wymontować dodatkową pompę oleju, aby uzyskać dojście do śruby spustowej przekładni hydrokinetycznej.

7. Napełnianie przekładni hydrokinetycznej

Silnik należy pozostawić włączony na podwyższonych obrotach biegu jałowego – od ok. 1500 do 2000 1/min w położeniu N dźwigni zmiany zakresów przez ok. 20 sek., aby napełnić przekładnię hydrokinetyczną. Dotyczy to również skrzyń biegów bez śruby spustowej w przekładni hydrokinetycznej.

8. Właściwa temperatura oleju przekładniowego

Prawidłowy poziom oleju można uzyskać wyłącznie po osiągnięciu przez olej przekładniowy wymaganej temperatury. Również w tym zakresie należy koniecznie przestrzegać wytycznych producenta.

9. Resetowanie wartości adaptacji

W niektórych pojazdach po wymianie oleju producenci wymagają adaptacji skrzyni biegów; przeprowadza się ją na odpowiednim stanowisku kontroli lub podczas jazdy, z poziomu menu testera.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 38

 • 20
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 5
  POINFORMOWANY
 • 4
  OBOJĘTNY
 • 4
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Czacza 2 20 dni temu Jaka dodatkowa pompa oleju? Czemu wymiana statyczna? Kiedy ostatnio widzieliście spust oleju z konwertera? Ogólnie post reklamowy, to jasne. Każdy chce żyć, więc spoko. Ale poziom merytoryczny trochę żenujący. A wiem, że potraficie o wiele lepiej.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Konrad 1 9 miesięcy temu Firma która opłaca taki artykuł o wymianie statyczniej - a robi maszynę do dynamicznej? gdzie sens i logika?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony