Podstawą udanego wyjazdu jest dobry plan. Zanim wyruszysz z domu, dokładnie przemyśl trasę. Mając na uwadze ilość remontów i objazdów na polskich drogach, korzystaj z zaktualizowanego GPS lub bieżących informacji instytucji zarządzających drogami i autostradami. Ominie Cię dzięki temu wątpliwa przyjemność stania w korku lub błądzenia po nieznanych trasach. Innymi słowy: wcześniejsze przemyślenie trasy pozwala ograniczyć zużycie paliwa, jak również – co najważniejsze – zaoszczędzić czas.
Wyjeżdżając na wakacje zabieramy z reguły dziesiątki zbędnych rzeczy. Zastanów się: czego naprawdę będziesz potrzebować podczas wypoczynku. Więcej zabawek czy kosmetyków nie sprawi, że twój urlop będzie bardziej udany, a kolejne kilogramy w samochodzie tylko zwiększą zużycie paliwa. Pamiętaj, że im bardziej obciążasz pojazd, tym więcej energii potrzeba, by wprawić go w ruch. Każde dodatkowe 50 kg to średnio 1-2 proc. więcej zużytego paliwa. Oszczędności nie sprzyja także wiatr we włosach. Otwieranie okien czy dachu powoduje zwiększone opory powietrza, które hamują pojazd. Podobnie jest z klimatyzacją, która po włączeniu zużywa nawet do 4l paliwa/100 km. Również prawidłowo napompowane opony nie tylko sprzyjają bezpieczeństwu, ale również powodują niższe spalanie o ok 3 proc.
Sposobem na oszczędność jest też płynna jazda. Utrzymując stałą prędkość możesz zużyć od 5 proc. do nawet 33 proc. paliwa mniej, niż podczas jazdy gwałtownej i niepewnej. Przewiduj miejsca, gdzie ruch drogowy zwalnia, dzięki czemu ograniczysz nagłe hamowania.
Zastanów się, ile dodatkowych przyjemności i atrakcji zyskasz za wygospodarowane w ten sposób pieniądze. Może się okazać, że zamiast zakupu kolejnych litrów paliwa możesz zjeść smaczny obiad z rodziną, czy nawet pojechać na dodatkową wycieczkę.
Komentarze (0)