Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

ponad rok temu  14.07.2021, ~ Administrator   

Zużycie paliwa w ciężarówce a olej silnikowy. Jakie korelacje?

Oszczędności w pojazdach ciężarowych, podobnie jak w osobowych, wynikają nie tylko z rozsądnego stylu jazdy, ale także stosowania paliwa i środków smarnych o określonych właściwościach.

Na wstępie weźmy pod uwagę oleje silnikowe. Jednym z najnowocześniejszych produktów na rynku tzw. „paliwooszczędnych” olejów silnikowych przeznaczonych do samochodów ciężarowych jest RUBIA TIR 8900 FE 10W-30. Olej ten zapewnia zmniejszenie oporów tarcia w silnikach wysokoprężnych w takim stopniu, że przekłada się ono na obniżenie zapotrzebowania na olej napędowy. Dzięki mniejszej lepkości oraz zastosowaniu dodatków przeciwzużyciowych i modyfikatorów tarcia, olej w odpowiedni sposób zabezpiecza wszystkie wrażliwe elementy silnika i zapewnia ich długą żywotność. Takie dodatki są aktywowane w miejscach, gdzie występują wysokie naciski, np. na krzywkach wałka rozrządu czy na styku pierścieni tłokowych i tulei cylindrowej w dolnym i górnym martwym położeniu tłoka. Bez ich zastosowania samo obniżenie lepkości oleju spowodowałoby zwiększenie zużycia tych elementów. Potwierdzają to testy przeprowadzone m.in. na silnikach firmy Mercedes: OM 611, OM 646 i OM 501 LA.

Warto wspomnieć, że pierwsze oleje paliwooszczędne powstały w centrum badawczym TotalEnergies już ponad 20 lat temu. Od tego czasu formuły produktów ewoluowały i obecnie pozwalają ograniczać zużycie paliwa na poziomie 1,3%. W przypadku dodatkowego stosowania olejów przekładniowych z gamy FE („Fuel Eco”) w skrzyni biegów oraz tylnym moście, oszczędność może wynieść nawet około 3%, co w przypadku samochodów ciężarowych odpowiada ograniczeniu zapotrzebowania na paliwo rzędu 1 litra na 100 kilometrów. W skali roku przy średnich rocznych przebiegach 100 000 kilometrów daje to oszczędność ok. 1000 litrów oleju napędowego. W przypadku flot składających się kilkudziesięciu pojazdów oszczędności sięgają dziesiątek tysięcy złotych. Inwestycja kilkudziesięciu złotych więcej na oleje typu FE gwarantuje pewny zwrot. Paliwooszczędność tych produktów została potwierdzona przez testy przeprowadzane na pojazdach różnych marek, przez znane międzynarodowe organizacje np. francuski UTAC, niemiecki TÜV czy angielski Millbrook.

Paliwooszczędność oleju, jako jedna z jego właściwości, to jednak nie wszystko. Równie ważne jest optymalne zużycie samego oleju silnikowego oraz interwał jego wymiany, który wpływa na koszty serwisowania.

Środkiem smarnym, który odpowiada na te potrzeby jest olej RUBIA TIR z technologią ProEfficient. Został on zatwierdzony przez producentów pojazdów ciężarowych dla większości istniejącego parku samochodów tego typu, z bardzo szerokim zakresem od najbardziej wymagających silników spełniających normę EURO VI do konwencjonalnych silników EURO III. Technologia Pro-Efficient, opracowana przez zespoły TotalEnergies Research and Development, chroni i poprawia wydajność silników, zapewniając mniejsze zużycie mechaniczne i wydłużone okresy między wymianami oleju. Oznacza to dłuższą żywotność silnika, mniej awarii i mniejsze koszty serwisowania. Oleje te charakteryzuje zapewnienie do 81% mniejszego zużycia mechanicznego silnika w porównaniu z limitami branżowymi ACEA E4.

Aspektem, który w pewnym stopniu wpływa na „spalanie” jest również jakość tankowanego paliwa. Chociaż paliwo jako takie niekoniecznie przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania na nie przez silnik, bo to zależy głównie od jego konstrukcji, dobre paliwo zawiera szereg wysokiej jakości dodatków uszlachetniających, które oczyszczają wnętrze silnika z osadów. Dla przykładu, dodatki zawarte w paliwie do silników wysokoprężnych EXCELLIUM obejmują detergenty, środki antykorozyjne, przeciwutleniacze, emulgatory, modyfikatory tarcia oraz charakterystyczne dla oleju napędowego środki przeciwpienne, poprawiające liczbę cetanową i środki przeciw zamarzaniu. Zastosowanie paliw EXCELLIUM umożliwia utrzymanie układu wtryskowego w czystości od osadów węglowych, co pomaga utrzymać wydajność silnika i optymalny poziom zużycia paliwa. Ilość i rodzaj tych dodatków może się różnić w zależności od producenta paliwa.

Oleje oraz paliwa zawierające w sobie odpowiednie dodatki mogą jak najbardziej przyczynić się do wygenerowania oszczędności eksploatacyjnych. W przypadku TotalEnergies dajemy taką możliwość zarówno poprzez rozwój sieci stacji paliw marki TOTALENERGIES w Polsce, jak również oferowanie pełnej gamy środków smarnych, dedykowanych do pojazdów ciężarowych. To równocześnie oszczędności bez wielkich wyrzeczeń, ponieważ sprowadzają się one do wyboru określonej marki oleju czy paliwa. W przypadku olejów RUBIA oferujemy aż trzy linie produktowe, wykorzystujące różne technologie. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać produkt odpowiadający na specyficzne potrzeby każdego pojazdu – mówi Robert Sadowski, Lubricants Department Manager Poland & Baltic States w TotalEnergies.
Tagi: TOTAL,

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Pan Piotruś 1 ponad rok temu na dobrym oleju jest mniejsze zużycie paliwa bo silnik łatwiej pracuje. proste. dlatego polecam syntetyczny olej hyundai xteer ze świetnym składem
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony