Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

10 miesięcy temu  07.12.2017, ~ Administrator   

Jaki olej stosować w hybrydach?
Strona 1 z 2

Hybrydowe układy napędowe może nie zdobywają nowych klientów w Polsce w takim tempie, jak na Zachodzie, ale po 20 latach od ich rynkowego debiutu (Toyota Prius w 1997 roku) widać, że nie jest to tylko chwilowa moda. Zatem – jaki olej stosować w takich samochodach? Na to pytania odpowiada Adam Klimek, ekspert TEAM TOTAL.

Czym właściwie jest tzw. hybryda? 

To układ silnika benzynowego i jednego lub więcej silników elektrycznych, które wzajemnie się wspierają. Podczas przyspieszenia silniki elektryczne wspomagają jednostkę benzynową, z kolei ta – poza napędzaniem auta – ładuje także baterie, które są źródłem energii dla silników elektrycznych. Pełny napęd hybrydowy umożliwia ruszanie na samym silniku elektrycznym, a także pokonywanie niewielkich odległości przy prędkościach miejskich bez włączania silnika benzynowego i bez zużycia paliwa. Ponieważ energia elektryczna jest także odzyskiwana w czasie hamowania, pojazdy hybrydowe zapewniają niskie zużycie paliwa, niski poziom emisji spalin i niskie koszty eksploatacji. W przypadku hybryd typu plug-in, których baterie można także ładować z gniazdka elektrycznego, możliwe jest przejechanie zwykle do 50 km w trybie wyłącznie elektrycznym, zanim trzeba będzie w ogóle włączyć silnik spalinowy.

W zależności od stopnia zaawansowania napędu, wśród samochodów hybrydowych wyróżnia się mikrohybrydy (ang. micro hybrid), łagodne hybrydy (ang. mild hybrid) oraz pełne hybrydy (ang. full hybrid).

Inny podział samochodów hybrydowych opiera się na sposobie połączenia ze sobą silnika spalinowego i elektrycznego. Wyróżnia się tutaj hybrydy szeregowe, hybrydy równoległe i hybrydy mieszane. Uwaga kierowców i specjalistów skupia się zazwyczaj na ekologicznych i ekonomicznych zaletach takiego napędu, ze szczególnym naciskiem na zalety jazdy w trybie elektrycznym, a mało kto poświęca uwagę spalinowej części takiego układu, a ta ma bardzo wiele zalet.

W układzie hybrydowym wykorzystywane są wyłącznie silniki benzynowe. W zestawieniu z silnikiem elektrycznym nie potrzebują klasyczne rozrusznika czy alternatora. Automatyczna przekładnia planetarna jest znacznie prostsza w budowie niż popularne dwusprzęgłowe automatyczne skrzynie biegów (choć niektórzy producenci korzystają z tego rozwiązania), a dodatkowa, wysoka moc silników elektrycznych powoduje, że można zrezygnować z turbiny. Z racji tego również, że jak wspomniano są to wyłącznie jednostki benzynowe, unikamy komplikacji wynikających z budowy motorów Diesla. Nie jest też potrzebny filtr cząstek stałych czy koło dwumasowe. 

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (5)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ zoom 5 6 dni temu Do swojego Yarisa hybryda stosuję Motul 0W20 i do tej pory jest ok. Przy wymianie olej jest czysty jak od maszyny do szycia.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ maj00r 4 miesiąc temu U siebie w hybrydowym silniku mam Shell Helix HX8 ECT 5W-30, dobre się spisuje. Dodatkowo dobrze działa na układ wydechowy, filtr cząsteczkowy się nie zapycha.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ maj00r 3 miesiąc temu U siebie w hybrydowym silniku mam Shell Helix HX8 ECT 5W-30, dobre się spisuje. Dodatkowo dobrze działa na układ wydechowy, filtr cząsteczkowy się nie zapycha.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ artiem 2 6 miesięcy temu Są oleje, które współpracują z każdego rodzaju napędem jak przykładowo Shell Helix HX8 ECT 5W-30. Olej, który dba o czystośc silnika bo używany przez jakiś okres czasu usuwa nagromadzony szlam. Osobiście używam tego oleju, o którym wspomniałem wyżej ponieważ oprócz tego wszystkiego ma on wpływ na dobrą kondycję układu wydechowego - uniemożliwia by układ wydechowy został zablokowany przez powstający popiół.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Amadeusz78 1 9 miesięcy temu Ja oleje silnikowe do swoich samochodów zawsze kupuję na AMJoil. Mają bardzo duży wybór produktów, więc każdy znajdzie odpowiedni olej dla siebie. Mają oleje nie tylko silnikowe ale też motocyklowe czy do kosiarek i innych.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony