Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

11 miesięcy temu  11.08.2017, ~ Administrator   

Olej w motocyklu pełni o wiele ważniejszą funkcję niż w samochodzie
Strona 1 z 2

Skoro sezon w pełni, to dziś o motocyklach słów kilka... Olej w motocyklu pełni o wiele ważniejszą funkcję niż w samochodzie. Musi być tak skomponowany, by zapewnić prawidłowe smarowanie nie tylko silnikowi, ale też całemu układowi napędowemu. Musi wytrzymywać znacznie wyższe temperatury, wynikające z wyższej prędkości obrotowej silników motocyklowych, ale też będące pochodną zwiększonego stopnia sprężania i dodatkowego natrysku na najbardziej gorące części silnika – denka tłoków i ścianki cylindrów.

Odpowiedzialny jest również za precyzyjne smarowanie skrzyni biegów i mokrego sprzęgła w silnikach czterosuwowych. Specjalne modyfikatory tarcia działają tutaj na płytkach sprzęgła i zapobiegają jego ślizganiu, mając przy tym ogromny wpływ na zużycie paliwa.

PORADA EKSPERTA:

Olej motocyklowy odpowiedzialny za smarowanie mokrego sprzęgła zawiera w sobie specjalne modyfikatory tarcia. Mówią o tym oznaczenia na opakowaniu. (wg. klasyfikacji JASO dla silników czterosuwowych):

MB – mało modyfikatorów – uślizgi sprzęgła i zwiększone zużycie

MA-1 – średnio modyfikowany olej – dobra praca sprzęgła, niskie zużycie

MA-2 – wysoko modyfikowany olej – bardzo dobra praca sprzęgła i bardzo niskie zużycie

Motocyklowy środek smarny ma też łączyć w sobie dwie zupełnie sprzeczne cechy: zapewnić odpowiednią lepkość zarówno w wysokich temperaturach, jak i podczas jazdy w temperaturach bardzo niskich. Stąd należy ściśle przestrzegać zaleceń określających odpowiedni gatunek i parametry oleju motocyklowego. W przypadku lepkości trzeba zwracać uwagę na oznaczenia, odpowiadające warunkom klimatycznym w jakich przyjdzie pracować jednostce napędowej.

„Obecnie najbardziej popularne są oleje tzw. wielosezonowe, oznaczane przez dwie klasy: zimową i letnią, np. 10W-40 czy 20W-50. Im wyższa jest liczba po literze „W”, tym olej jest bardziej lepki w wysokich temperaturach. Oznacza to, że film olejowy jest grubszy i ma większą wytrzymałość, ale opory ruchu są większe.” – wyjaśnia Andrzej Husiatyński z Elf/Total Polska. „Im niższa natomiast jest liczba przed literą „W”, tym olej jest bardziej płynny w niskich temperaturach, co ułatwia rozruch silnika i zapewnia znacznie szybsze jego smarowanie.”

Elf, jako czołowy światowy producent olejów silnikowych proponuje motocyklistom całą gamę olejów przeznaczonych wyłącznie dla ich „stalowych rumaków”. We wszystkich typach motocykli czterosuwowych (4T) stosować można np. MOTO 4 ROAD 10W-40. Ten wzbogacony olejami syntetycznymi produkt zapewnia doskonałe smarowanie hydrodynamiczne i najwyższą czystość silnika. Dla silników wysokiej jakości, wykorzystujących technologie nowej generacji, Elf poleca olej MOTO 4 TECH 10W-50. Olej ten gwarantuje bardzo wysoką wydajność przez długi czas i zwiększa moc silnika. MOTO 4 RACE 10W-60 daje natomiast zwiększoną odporność olejowego filmu przy dużych wahaniach temperatury. Stąd polecany jest zwłaszcza do maszyn sportowych.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ MarcelFR 1 8 miesięcy temu To dlatego tak ważne jest, aby nieustannie kontrolować jego poziom. Tak, jak ludzki organizm potrzebuje odpowiednich wartości odżywczych, aby funkcjonować w sposób prawidłowy, tak motocykl potrzebuje wysokiej jakości oleju - (...)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony