Opony

Ogumienie

Opony

11 miesięcy temu  16.08.2018, ~ Administrator   

Komfort latem? Profil opony ma znaczenie
Strona 1 z 2

Na komfort jazdy wpływa szereg czynników takich jak pogoda, pora dnia i inni uczestnicy ruchu. Na szczęście kierowca może wpłynąć na co najmniej kilka z nich i sprawić by podróż była wygodniejsza oraz pozbawiona niepotrzebnego pośpiechu czy irytującego hałasu. Koleiny, obecne na wielu europejskich drogach, są jednym z wielu przykładów tych właśnie czynników. Najczęściej chcemy jechać tym samym torem jazdy co inni kierowcy, niestety powoduje to większy hałas i zużycie opon niż jazda poza koleinami.

Z jakiegoś dziwnego powodu ludzie wolą jeździć po koleinach, gdzie asfalt jest w najgorszym stanie, a ryzyko wpadnięcia w aquaplaning najwyższe. Zamiast przemieszczać się po wypełnionych wodą koleinach lepiej wybrać inny tor jazdy – radzi Martin Dražík, Product Manager na obszar Europy Środkowej w Nokian Tyres.

Styl prowadzenia pojazdu ma wpływ na to, jak w trakcie podróży czują się zarówno pasażerowie jak i kierowca. Z matematycznego punktu widzenia obniżenie prędkości o 10 kilometrów na godzinę spowolni nas o 8 minut na sto kilometrów, ale dzięki temu podróż będzie dużo bezpieczniejsza i wygodniejsza. Gwałtowne wyprzedzanie innych uczestników ruchu tylko po to, aby przyjechać na miejsce trochę wcześniej to gra niewarta świeczki. Spokojne zwiększanie prędkości pojazdu wydłuży żywotność opon.

Odpowiednie ciśnienie

Bezpieczną jazdą możemy cieszyć się, kiedy zarówno samochód, jak i opony są w dobrym stanie. Odpowiednie ciśnienie w oponach daje poczucie spokoju, poprawia komfort jazdy i wydłuża okres eksploatacji opon.

Ciśnienie powietrza należy sprawdzać co kilka tygodni i zawsze przed każdą dłuższą podróżą . Producenci umieszczają informacje o odpowiednim ciśnieniu powietrza w oponach zarówno przy małym jak i dużym obciążeniu. Informacje te zazwyczaj znajdują się po wewnętrznej stronie drzwi pojazdu oraz w instrukcjach obsługi. Większość stacji paliw posiada urządzenia do pomiaru i regulacji ciśnienia w oponach, a zakup własnego wskaźnika wcale nie musi być kosztowny.

„Odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach jest bardzo ważne. Jeśli jest ono zbyt niskie, samochód nie będzie zachowywał się tak jak powinien. Z kolei, jeśli jest ono zbyt wysokie, zwiększy hałas wydawany przez obrót kół w trakcie jazdy, co przełoży się na niższy komfort jazdy pasażerów.” – mówi Petri Paananen, kierowca testowy w Nokian Tyres.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony