Bez regularnej kontroli stanu ogólnego opon, głębokości bieżnika orazciśnienia nie może być mowy o bezpiecznym podróżowaniu. Jeśli argument bezpieczeństwa nie jest wystarczający, warto wiedzieć, że za zły stan opon grożą również konsekwencje finansowe, anawet odebranie dowodu rejestracyjnego.
Opony są jedynym elementem łączącym auto z drogą, a ich jakość oraz stan techniczny mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo – zarówno nasze jak i innych uczestników ruchu drogowego. Niestety, wielu kierowców wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy i wyrusza wdrogę autem wyposażonym w nieodpowiednie opony. Jak podaje Komenda Główna Policji, niewłaściwy stan ogumienia stanowi aż 25,6 proc. wśród wszystkich usterek technicznych stwierdzanych w autach, które brałyudział w wypadkach spowodowanych niesprawnością techniczną pojazdu.
Zużyty bieżnik to jedna znajczęściej spotykanych wad woponach. Prawo jest jasne – głębokość rzeźby bieżnika, wprzypadku braku tzw. wskaźników zużycia naoponie, nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Lekceważąc ten przepisryzykujemy zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję iotrzymaniem mandatu w wysokości nawet 500 zł, alecoważniejsze – narażamy siebie oraz innych na niebezpieczeństwo. Starty bieżnik sprawia, że znacznie pogarsza się przyczepność pojazdu, przez co łatwiejwpaść poślizg, a podczas jazdy w deszczu może pojawić się zjawisko aquaplaningu, czyli utraty przyczepności po wjechaniu wwodę.
Innym przewinieniem, za które podczas kontroli drogowej można stracić dowód rejestracyjny i otrzymać mandat, jest brak identycznego ogumienia na jednej osi. Zgodnie z przepisami,pojazd powinien być wyposażony w takie same opony na kołach jednej osi. Oznacza to jednakową markę, model i rozmiar, ale także głębokość bieżnika.
Kolejnym istotnym elementem jest dbanie o jakość oponzamontowanych w naszym samochodzie. Jeśli dostrzegamy na nich spękania, przecięcia albo wybrzuszenia – warto udać się na kontrolę do wulkanizatora, gdyż jazda na nichmoże być niebezpieczna.
– Opony prawidłowo dobrane do danego pojazdu, sposobu jazdy kierowcy oraz do temperatury otoczenia to inwestycja w bezpieczeństwo na drodze i niższe koszty eksploatacji. Przynajmniej raz w miesiącu należy skontrolować bieżnik, ocenić ogólny stan ogumienia i sprawdzić ciśnienie w oponach – zmiana ciśnienia nawet o 0,5 bara w stosunku do wartości optymalnej wydłuża drogę hamowania nawet o 4 metry i znacznie pogarsza własności jezdne. Bez względu na obowiązujące w danym państwie przepisy, zawsze warto dbać o dobry stan techniczny naszego samochodu, w tym także o stan opon – zwraca uwagę Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.
[1]Wypadki drogowe w Polsce w 2017 roku, Komenda Główna Policji Biuro Ruchu Drogowego
[2]§ 11 ust. 7 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
[3]§ 11 ust. 7 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
Komentarze (0)