Opony osobowe

Opony osobowe

ponad rok temu  22.04.2021, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Co wpływa na głośność opon?

Bez wątpienia komfort jazdy samochodem to stan, do którego dąży wielu kierowców. Dowiedz się, jakie czynniki mają wpływ na głośność ogumienia i w jaki sposób możemy poprawić komfort podróżowania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Hałas to poziom dźwięku skutkujący nieprzyjemnymi i uciążliwymi wrażeniami słuchowymi. Główną zasadą towarzyszącą powstawaniu hałasu są drgania, dlatego im bardziej źródło narażone jest na drgania, tym więcej generuje hałasu. Głośność opon to jeden z elementów wpływających na komfort jazdy samochodem. Jednak nie wszyscy wiedzą, że istnieją metody, które pozwalają obniżyć ten hałas we własnym zakresie.

– Opony niedopompowane o 0,5 bara są aż o 3 dB głośniejsze i o 4 metry wydłużają drogę hamowania – tłumaczy Artur Posłuszny, przedstawiciel marki Yokohama w Polsce.

Co wpływa na dźwięk wydawany przez opony?

Hałas wydawany przez ogumienie spowodowany jest przede wszystkim tarciem oraz częstotliwością drgań opony, a także znajdującego się w niej powietrza.

– Dodatkowo na poziom dźwięków wydawanych przez oponę w trakcie jazdy mają wpływ też takie czynniki, jak: stan nawierzchni, budowa bieżnika i zbyt niskie ciśnienie w oponie, o które kierujący powinien zadbać we własnym zakresie – wyjaśnia Artur Posłuszny.

Elementami nawierzchni wpływającymi na zwiększenie poziomu hałasu są nierówności i dziury w jezdni. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego jest wykonana droga, a także pogoda. Na hałas bezpośrednio przekłada się też budowa bieżnika i uderzanie jego klocków podczas styku z nawierzchnią. Zróżnicowane wzory lameli, poprzeczne rowki w trakcie stykania się z nawierzchnią wydają różne dźwięki. Nie bez znaczenia na dźwięk jest też sprężanie powietrza w rowkach bieżnika oraz hałas generowany przez powietrze opływające oponę. Poziom głośności, jaki odczuwają kierowca i pasażerowie wewnątrz auta, zależy także od wygłuszenia samego auta. Ważna jest także jakość opon – im niższa, tym opony są głośniejsze – zarówno w przypadku opon zimowych, jak i letnich.

Jak obniżyć hałas opon?

Podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonać w celu obniżenia hałasu, jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Trzeba pamiętać, że jego spadek o 0,5 bar przekłada się na wyższy o 3 dB hałas emitowany przez oponę. Prawidłową wartość ciśnienia opon podaje producent samochodu, a można ją odnaleźć w instrukcji obsługi lub naklejkach na słupku środkowym auta po otwarciu drzwi kierowcy. Dodatkowo warto zaznaczyć, że odpowiednie ciśnienie zapewnia bezpieczeństwo, ponieważ skraca drogę hamowania i poprawia przyczepność.

Częstym czynnikiem powodującym hałas opon są uszkodzenia, dlatego warto systematycznie kontrolować stan ogumienia. Głośniejsze dźwięki słychać np. przy ząbkowaniu opon, czyli nierównomiernym zużyciu bieżnika (szybsze starcie środka).

Etykiety opon zgodne z przepisami UE

W Europie istnieją przepisy dotyczące emisji hałasu, a informacja o hałasie emitowanym przez oponę znajduje się na jej etykiecie. 

- Dostosowując swoje opony do tych przepisów, Yokohama tak projektuje profil opony i wzór bieżnika, aby uzyskać bardziej jednolity nacisk na nawierzchnię, co przyczynia się do obniżenia emisji hałasu – wyjaśnia Artur Posłuszny, reprezentujący markę w Polsce.

Rozważając zakup opon również pod względem ich głośności, powinniśmy sprawdzić dane na etykiecie. Od 1 maja 2021 r. parametr poziomu hałasu oznaczany jest tu przez liczbę decybeli i litery A, B lub C. Najcichsze ogumienie ma klasę A, najgłośniejsze C. Różnica wynosi pozornie niewiele, dokładnie 3 dB (A), ale w praktyce jest ona mocno odczuwalna. Co ważne, poziom hałasu jest mierzony przy prędkości 80 km/h przy wyłączonym silniku. W przypadku opon wprowadzonych na rynek przed 1 maja 2021 r. obowiązują dotychczasowe regulacje i oznaczenia. Zgodnie z nimi poziomu hałasu oznaczany jest przez liczbę fal. Najcichsze ogumienie ma jedną falę, najgłośniejsze trzy. Trzeba też zaznaczyć, że nie zawsze poziom z oznaczeń przekłada się na rzeczywiste odczucia kierowców.

Tagi: Yokohama,

Komentarze (3)

dodaj komentarz
  • ~ Rafko 3 21 dni temu Bardzo ciekawy artykuł, w końcu ktoś przekazuje sensowne informację, jeżeli idzie o wymianę opon w Krakowie to mogę z czystym sumieniem polecić sprawdzoną firmę jaką jest https://stiservice.pl/...
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
  • ~ kastor 2 ponad rok temu Hehe... z oponami jest jazda czasami. Przechodziliśmy przez to. Oczywiście dziura w najgorszym momencie. Mam sprawdzonego wulkanizatora w Krakowie tj. https://www.irmarserwis.pl/ofe... i on mi takie rzeczy załatwia, ale nie zmienia to faktu, że wynika z tego strata czasu. A ja go nie mam.
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
  • ~ Skup Aut 1 ponad rok temu Skup Aut Warszawa Skup Aut Uszkodzonych https://iskupautwarszawa.pl/...
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony