Opony osobowe

Ogumienie

Opony

Opony osobowe

ponad rok temu  08.04.2019, ~ Administrator   

Minister Infrastruktury wprowadzony w błąd? Branża komentuje decyzję ws. zimówek

Fot. Piotr Łukaszewicz

Strona 1 z 3

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego jest zaniepokojony faktem, że urzędnicy zajmujący się drogami – którzy przygotowali odpowiedź na interpelację poselską dla Ministra Infrastruktury – nie znają obszernej biblioteki rzetelnych badań na temat bezpieczeństwa, jakie zapewniają opony z homologacją zimową (zimowe i całoroczne) w warunkach jesienno-zimowych.

- Minister najwyraźniej został wprowadzony w błąd, jakoby brak było jednoznacznych wyników badań dotyczących zachowania opon zimowych i całorocznych w różnych warunkach atmosferycznych - czytamy w oficjalnym komunikacie PZPO.

– Od pierwszych dni swojego istnienia Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) uświadamia, jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa drogowego mają opony. Mity i nieuzasadnione przekonania na temat ogumienia są jednymi z najpoważniejszych problemów, z jakimi PZPO się mierzy. Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury na poselską interpelację udowadnia, że intensywne zmagania o poprawę świadomości Polaków w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego muszą nadal trwać – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

W galerii zdjęć poniżej wyniki badań, porównania, mapy.

Komisja Europejska, w studium wybranych aspektów korzystania z opon związanych z bezpieczeństwem wskazuje1, że w 27 europejskich krajach – w których wprowadzono wymóg jazdy na homologacją zimową (zimowe i całoroczne) – nastąpiła 46% redukcja prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku drogowego w warunkach zimowych – w porównaniu z jazdą na oponach letnich w tych samych warunkach. Ten sam raport dowodzi, że wprowadzenie prawnego wymogu jazdy na oponach posiadających homologację zimową zmniejsza liczbę śmiertelnych wypadków o 3 proc. Jest to uśredniona wartość – są kraje, które odnotowały spadek liczby wypadków o 20 proc.

Także eksperci ds. bezpieczeństwa drogowego rekomendują sezonową zmianę opon. W naszym klimacie – przy gorącym lecie i mroźnej zimie – jest to jedna z gwarancji bezpiecznej jazdy. Niemieckie niezależne i rzetelnie przeprowadzone badania pokazują wyraźnie, że ryzyko wypadków drogowych i kolizji jest 6 razy większe w zimie niż w lecie2. Ponadto, droga hamowania pojazdu na mokrej powierzchni przy oponach zimowych jest o 20% krótsza niż przy oponach letnich3. Właśnie te brakujące kilka metrów do zahamowania decyduje bardzo często o liczbie ofiar wypadków drogowych.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Minister Infrastruktury wprowadzony w błąd? Branża komentuje decyzje ws. zimówek
Minister Infrastruktury wprowadzony w błąd? Branża komentuje decyzje ws. zimówek
Minister Infrastruktury wprowadzony w błąd? Branża komentuje decyzje ws. zimówek
Minister Infrastruktury wprowadzony w błąd? Branża komentuje decyzje ws. zimówek

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ enter 2 ponad rok temu Ręce opadają. Lobbyści. Co jeszcze chcieli byście wymusić na tym narodzie. Mniejsza sprzedaż pójdziecie do innej pracy spróbujecie tego miodu jak inni Polacy. Przy zarobkach "faktycznych" nie wydumanych zobaczycie na co was będzie stać - mądrale !
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Stary Gumiarz 1 ponad rok temu Lepiej pomyślcie nad rozwiązaniem i motywacją dla młodych kto ma montować te opony na serwisach bo jeszcze troche to nie bedzie komu ich zakładać. Jest dramat na rynku pracodawcy i to w każdej branży. Młodzi mają duże ambicje a wiedzę mizerną i chęci do pracy minimalne, po najmniejszej linii oporu.... Masz ten fach w jednym paluszku, chciałbyś takiego jednego z drugim żółtodzioba odpowiednio wykształcić a tu nie ma chętnych..... Z drugiej strony jest teraz przynajmniej argument żeby podnieść ceny usług o 20-30% i sie niczym nie przejmować bo i tak bedzie klient musiał gdzieś te opony profesjonalnie wymienić.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony