Opony ciężarowe

Ogumienie

Opony

Opony ciężarowe

ponad rok temu  13.03.2019, ~ Administrator   

5 rzeczy, które warto wiedzieć o oponach ciężarowych
Strona 1 z 2

Opony na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają podobnie, są okrągłe, czarne i wykonane z gumy. Przyglądając się im bliżej, można już zauważyć pewne różnice, jak chociażby rozmiar czy wzór bieżnika. Z czasem mnożą się dylematy dotyczące rodzajów, technologii i właściwości opon. Pojawiają się pytania: Jakie wybrać? Jak użytkować? Czy efektywność równa się bezpieczeństwo? Continental przygotował 5 wskazówek dotyczących opon ciężarowych.

Opony do samochodów ciężarowych przeznaczone są do ciężkiej pracy. Duże przebiegi i obciążenie są dla ogumienia poważną próbą, w końcu jest to jedyny punkt styku pojazdu z nawierzchnią drogi. Dobrej jakości, odpowiednio dobrane i użytkowane opony dla firm transportowych to źródło oszczędności, a dla uczestników ruchu poprawy bezpieczeństwa na drogach.

1. Wybór opon

W pracy każdego zarządcy floty przychodzi moment, w którym staje przed wyborem opon. Szeroki wachlarz dostępnych na rynku rozwiązań daje wiele możliwości. Jasno zdefiniowane potrzeby i oczekiwania to najlepszy sposób na odnalezienie się w świecie opon ciężarowych. Poszukiwania dobrze jest zacząć od zastanowienia się, po jakich nawierzchniach i z jakim obciążeniem będzie poruszać się pojazd. W ten sposób uzyskujemy podpowiedź, na jakie właściwości ogumienia powinniśmy zwrócić uwagę. Continental ma w swoim portfolio specjalne linie produktów do przewozu ludzi, transportu towarów oraz dla branży budowlanej. W przypadku opon do transportu dalekobieżnego jednym z ważniejszych kryteriów jest redukcja oporów toczenia, na dalszy plan schodzi kwestia przebiegów. Inaczej jest z ogumieniem do transportu regionalnego, gdzie to przebiegi są najważniejsze, a dopiero później niskie zużycie paliwa. Przy zapotrzebowaniu na opony do zastosowań mieszanych istotne będą wytrzymałość oraz odporność na odpryski, wykruszenia i przecięcia.

2. Oznaczenia 

Skąd wiadomo, jakie parametry ma dana opona? Podstawowe informacje można znaleźć na ścianie bocznej. Z wyrażonego ciągiem cyfr i liter szyfru można odczytać szerokość opony, wysokość profilu, rodzaj konstrukcji oraz średnicę obręczy. W przypadku opon ciężarowych istotne są dwa zależne od siebie parametry – indeks nośności oraz prędkości. Pierwszy informuje o tym, jakie maksymalne obciążenie może wytrzymać opona, podczas jazdy z największą dopuszczalną prędkością, którą natomiast wskazuje drugi. Ze względów bezpieczeństwa w obu tych przypadkach lepiej trzymać się zaleceń producenta pojazdu, które można zaleźć w instrukcji. Należy też zwracać uwagę na typ opon pod względem jej umiejscowienia na osi pojazdu. Continental posiada w ofercie opony na oś przodową z oznaczeniem S, napędową (D) oraz oś naczepy (T), które charakteryzują się określonymi właściwościami i wzorem bieżnika. Właściwie dobrane pod tym względem ogumienia wpływa na prowadzenie pojazdu, stabilność jazdy czy hamowanie.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony