Z roku na rok przybywa aut na polskich drogach. Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez przysłowiowych „czterech kółek”. Wzrasta nie tylko ich ilość, ale również jakość – średnia wieku aut w Polsce znacznie zmalała w ostatnich latach (źr. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar). Coraz większą wagę przykładamy również do wyglądu naszego samochodu. Jednym z elementów, który w znaczny sposób może wpłynąć na poprawę walorów wizualnych auta są felgi aluminiowe. Mnogość wzorów i kolorów felg dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy niejednego fana motoryzacji. Podążając za tymi trendami warto zastanowić się, czy wspomniane cztery kółka są w stanie zagwarantować nam bezpieczeństwo w czasie codziennego użytkowania.
Felgi aluminiowe na krajowy rynek dostarczane są przez wielu producentów. Niestety nie wszystkie mogą okazać się stosownymi certyfikatami, a to właśnie one stanowią gwarancję ich najwyższej jakości. W Polsce jedną z placówek zajmującą się badaniem kół jezdnych tarczowych jest Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT). To właśnie w Laboratorium Badań Symulacyjnych tegoż instytutu szczegółowym analizom poddano felgi aluminiowe CARBONADO. Poza sprawdzeniem montowalności kół oraz wytrzymałości zmęczeniowej na zgniatanie poddano je również próbom uderzeniowym. Jest to standardowa procedura w przypadku badań kół jezdnych tarczowych wykonanych ze stopów lekkich. Ich celem jest określenie stopnia odporności na pękanie stopu metali, pod wpływem określonych sił. Warto podkreślić, że podczas takich testów felgi poddawane są znacznie cięższym próbom niż podczas codziennej eksploatacji. W wyniku przeprowadzonych analiz nie stwierdzono żadnych uszkodzeń badanych kół. Badania wykazały zgodność z wymaganiami Warunków Technicznych WT/019/PIMOT/17. Felgi aluminiowe CARBONADO zyskały tym samym pozytywną opinię instytutu.
Istniejąca od 2010 roku linia felg aluminiowych CARBONADO dziś może pochwalić się certyfikatem jakości PIMOT nr Z/CW/24/17. Na podstawie wydanego certyfikatu uzyskano również zezwolenie na oznaczanie produktów tej marki zastrzeżonym znakiem bezpieczeństwa B28. Szczegółowe informacje na temat certyfikatu Z/CW/24/17 dostępne są na www.cert.pimot.eu po wpisaniu jego numeru.
Komentarze (0)