Inne

Inne

ponad rok temu  08.12.2016, ~ Bartłomiej Ryś   

Polska ma 3,6-proc. udział w produkcji aut UE

ceo.com.pl

W UE rocznie produkuje się ok. 16 mln aut, w Polsce 570 tys., co stanowi 3,6- proc. udział w unijnej produkcji - mówił w czwartek prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Alfred Franke.

W czwartek w Warszawie odbywa się Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego zorganizowany przez Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

"Pod względem wartości produkowanych w Polsce części mamy podobny udział (jak w przypadku produkcji aut - PAP) sięgający ok. 3 proc." - dodał prezes Franke. 

Jak mówił, w Unii Europejskiej roczny przychody producentów części to 600 mld euro, w Polsce 17 mld euro. 

"Jeśli chodzi o wartość rynku części i napraw, liderem w Europie są Niemcy, gdzie opiewa ona na 50 mld euro, dalej jest m.in. (...) Wielka Brytania (27 mld euro) i Hiszpania (15 mld euro). W Polsce wartość rynku wynosi 8 mld euro, co daje nam 3,2 proc. udziału w unijnym rynku" - poinformował Franke. 

Zaznaczył, że Europejczycy rocznie wydają na naprawy średnio 860 euro, Polacy 497 euro. "Oczywiście im młodsze auto, tym większy udział w naprawach i serwisie autoryzowanych punktów" - wyjaśnił prezes. 

"W przypadku aut do czterech lat sięga on 85 proc., zaś dla samochodów starszych niż osiem lat udział ten spada do 36 proc." - dodał. 

Podkreślił, że Polska znajduje się na dwunastej pozycji, jeśli chodzi o eksport przemysłu motoryzacyjnego. Jego wartość sięga 11 mld dol., co daje nam 3-proc. udział w światowym eksporcie. 

Do największych eksporterów w przemyśle motoryzacyjnym - jak poinformował prezes - należą Niemcy, USA, Japonia i Chiny. 

Franke zaznaczył, że najwięcej, bo 40 proc. naszego eksportu trafia do Niemiec.

Źródło: wnp.pl

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony