ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Chemia w warsztacie

Chemia w warsztacie

ponad rok temu  07.08.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

Grupa BASF z niewielkim wzrostem
Strona 1 z 4

Grupa BASF osiągnęła niewielki wzrost sprzedaży i zysków. "W porównaniu z drugim kwartałem 2017 r., sprzedaż wzrosła o 518 mln EUR do 16,8 mld EUR" - powiedział dr Martin Brudermüller, Prezes Zarządu BASF SE.

Było to spowodowane wyższymi cenami we wszystkich segmentach, w szczególności w segmencie Materiałów i Rozwiązań Funkcjonalnych i oraz Ropy Naftowej i Gazu. Ponadto, z wyjątkiem segmentu Produktów Uszlachetniających, wszystkie segmenty osiągnęły wzrost wolumenów. Zostało to częściowo zrównoważone niekorzystnymi efektami walutowymi.

BASF zwiększył dochody z działalności operacyjnej (EBIT) przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych o 105 mln EUR rok do roku do 2,4 mld EUR, głównie dzięki znacznie wzmocnionemu udziałowi segmentu Ropy i Gazu. EBIT przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych nieznacznie wzrósł w segmentach Rozwiązań dla Rolnictwa i Produktów Uszlachetniających, ale nieznacznie spadł w segmencie Chemikaliów i znacznie spadł w segmencie Materiałów i Rozwiązań Funkcjonalnych.

W porównaniu z pierwszą połową 2017 r., sprzedaż wzrosła o 307 mln EUR do 33,4 mld EUR. Było to spowodowane wyższymi cenami sprzedaży, szczególnie w segmentach Materiałów i Rozwiązań Funkcjonalnych, Chemikaliów oraz Ropy Naftowej i Gazu, a także wzrostem wolumenów we wszystkich segmentach z wyjątkiem Produktów Uszlachetniających. Negatywne efekty walutowe, związane przede wszystkim z dolarem amerykańskim, osłabiły sprzedaż we wszystkich segmentach.

BASF zwiększył EBIT przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych w pierwszej połowie 2018 r. o 160 mln EUR do 4,9 mld EUR, głównie dzięki znacznie wzmocnionemu udziałowi segmentu Ropy Naftowej i Gazu. EBIT przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych wzrósł nieznacznie w segmencie Chemikaliów, ale nieznacznie spadł w segmencie Produktów Uszlachetniających i znacznie spadł w segmentach Materiałów i Rozwiązań Funkcjonalnych oraz Rozwiązań dla Rolnictwa.

Powstanie nowego zakładu, w którym zostanie wdrożony system produkcyjny Verbund, planowane w prowincji Guangdong w południowych Chinach

Brudermüller wykorzystał prezentację danych liczbowych dla drugiego kwartału 2018 r. jako okazję do omówienia planów firmy BASF w zakresie budowy zintegrowanego zakładu w prowincji Guandong w południowych Chinach, w którym zostanie wdrożony system produkcyjny Verbund. BASF byłaby pierwszą zagraniczną firmą w Chinach w 100% odpowiedzialną za budowę i eksploatację zakładu działającego w oparciu o tę koncepcję, w tym instalacje krakingu parowego. "Po raz kolejny BASF okazuje się pionierem w tej dziedzinie” - powiedział Brudermüller.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony