Chemia w warsztacie

Chemia w warsztacie

Paliwa i oleje

ponad rok temu  27.03.2018, ~ Administrator   

Jak radzić sobie z wyciekiem z układu chłodzenia?

Układ chłodzenia spełnia bardzo ważną funkcję w samochodzie. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie optymalnej temperatury oraz ochrona przed przegrzaniem silnika. Dla prawidłowej pracy całego systemu istotna jest nie tylko jakość zastosowanego płynu chłodniczego, ale czystość i szczelność układu. Wyciek płynu może doprowadzić do przegrzania jednostki napędowej prowadzącego do poważnej awarii. Dlatego, aby zapobiec takim niepożądanym zjawiskom należy właściwie dbać o układ chłodzenia przy zastosowaniu przeznaczonych do tego środków.

Płyn znajdujący się w chłodnicy podczas uruchomienia silnika bardzo szybko nagrzewa się do temperatury ok. 80 – 90 stopni, a następnie schładza podczas postoju auta. Takie nieustannie powtarzające się cykle i skoki temperatury powodują wytrącanie się osadu, który gromadzi się na brzegach elementów układu chłodzenia, co destrukcyjnie wpływa na jego powierzchnię i prowadzi do powstawania drobnych pęknięć i nieszczelności.

Najważniejsza jest profilaktyka i, aby nie dopuścić do takich sytuacji należy czyścić układ przy każdej wymianie płynu chłodniczego (co według zaleceń producentów wykonuje się po 3 latach/100.000 km lub 5 latach/150.000 km). Pomóc nam może w tym BIZOL Radiator Clean+ r70 będący skondensowanym środkiem specjalnie opracowanym do czyszczenia układów chłodzących. Polecany szczególnie do stosowania w samochodach osobowych. Zawarte w nim dodatki w bezpieczny sposób rozpuszczają węglan wapnia, który odpowiada w znacznym stopniu za tworzenie się zatorów w układzie chłodzenia.

A co zrobić, jeśli jednak drobne nieszczelności już się pojawiły, czy w grę wchodzi tylko wymiana chłodnicy? Absolutnie nie, jest to konieczne w przypadku większych uszkodzeń. Z drobnymi pęknięciami doskonale radzi sobie BIZOL Radiator Repair+ r71, który jest środkiem powodującym uszczelnienie miejsc, gdzie nastąpił wyciek płynu chłodniczego. Dzięki aktywnym molekułom jest w pełni bezpieczny dla układu chłodzenia oraz nie zmniejsza jego wydajności - działa tylko i wyłącznie w miejscu nieszczelności.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony