Kąt widzenia człowieka wynosi 180 stopni, ale prędkość z jaką porusza się samochód i warunki pogodowe mogą ograniczyć go nawet do 30 stopni. Jak zadbać o to, by nie tracić kontroli nad pojazdem i bezpiecznie poruszać się po drodze, nawet podczas najcięższych warunków atmosferycznych? Z pomocą przychodzi nano-wycieraczka, czyli powłoka hydrofobowa.
Wiele czynników wpływa na widoczność podczas jazdy. Często możliwości wzrokowe zostają ograniczone przez opady deszczu lub niedostateczne oświetlenie drogi. Skutki wielu niekomfortowych dla kierowcy zjawisk można zmniejszyć za pomocą odpowiednich środków i wiedzy specjalistów. O nano-wycieraczce jako skutecznym sposobie na polepszenie widoczności na drodze mówi Krzysztof Wyszyński, product manager w firmie Würth Polska, specjalizującej się w sprzedaży produktów dla profesjonalistów m.in. z branży motoryzacyjnej.
Co sprawia, że widzimy mniej?
Najczęstszym problemem kierowców są strugi deszczu, które zamazują obraz drogi i pogarszają widoczność bez względu na porę roku. Podczas większych ulew nawet wycieraczki na najwyższym biegu nie radzą sobie ze sprawnym odprowadzaniem wody z przedniej szyby. Dodatkowo, często poruszające się ramiona wycieraczek przeszkadzają kierowcy i w czasie jazdy rozpraszają jego uwagę. Podczas deszczu można także spotkać się z efektem olśnienia, który wzmaga się zwłaszcza nocą i znacząco ogranicza pole widzenia. Światło odbija się od kropli deszczu, a zauważalna biała smuga światła w strudze reflektorów samochodu wywołuje dyskomfort u kierowcy. W trakcie nocnej jazdy często pojawia się też refleks – odbicie światła z reflektorów od znaków drogowych i pozostałych oznaczeń jezdni. Przez to niezauważalny jest kontur zwierzęcia lub człowieka na tle drogi. Kolejnym niebezpieczeństwem jest oślepienie. Zwłaszcza podczas wymijania, może przyczynić się ono do utraty panowania nad pojazdem, ponieważ na ułamek sekundy jedziemy oślepieni przez nadmierne oświetlenie jadącego z przeciwka samochodu. Z kolei podczas mrozów szron i lód, osadzające się na szybie przedniej, rzucają wyzwanie kierowcom, którzy próbują je usunąć. Na zeskrobanie powstałej skorupy trzeba poświęcić czas, przez co często kierowcy nie czyszczą całej powierzchni przedniej szyby. Latem natomiast, utrudnieniem staje się nadmierna ilość pyłu i owadów pozostających na szybach. Bardzo często zabrudzenia na szybie od wewnątrz przyczyniają do ich parowania. To wszystko powoduje osłabioną widoczność podczas jazdy. Dlatego ważne jest, by nie zmniejszać już i tak ograniczonej przez warunki pogodowe widoczności. Warto znaleźć odpowiedni sposób jej polepszenia, dobrany do upodobań kierowcy, pory roku i rodzaju pojazdu. Utrzymanie przedniej szyby w czystości i zabezpieczanie się przed oślepiającym światłem na drodze to elementy, na które kierowca ma wpływ i powinien wykorzystać je, aby zadbać o własne i cudze bezpieczeństwo.
Problem z głowy
Za skuteczny sposób na poprawę widoczności podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych można uznać nano-wycieraczkę. Jest to twarda jak szkło powłoka hydrofobowa, która sprawia, że nawet przy jeździe samochodem ok. 70–80 km/h krople wody tracą przyczepność i turlają się po powierzchni szyby. Po założeniu powłoki hydrofobowej na przednią szybę samochodu redukuje się również częstotliwość używania wycieraczek. W niektórych wypadkach pozwala nawet na komfortową jazdę w deszczu bez ich używania. To z kolei poprawia komfort kierowcy, którego pole widzenia nie zostaje zakłócone ich ruchem. Dużą oszczędnością dla kierowcy będzie również zmniejszone zużycie płynu do spryskiwaczy, gdyż wszelkie zabrudzenia nie przywierają do powłoki. Nocą nano-wycieraczka zapobiega nadmiernemu rozproszeniu światła, czyli różnego rodzaju refleksom, ma więc duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Natomiast w zimowe poranki powłoka hydrofobowa ułatwia usuwanie szronu i lodu z powierzchni szklanej. Zapobiega ona przywieraniu drobinek i dzięki temu nie jest potrzebne długotrwałe odszranianie szyby.
Co ważne, nano-wycieraczka utrzymuje się nawet rok lub maksymalnie do 25 000 przejechanych kilometrów, zależnie od sposobu aplikacji i użytkowania. Tego rodzaju profesjonalne zabezpieczenie szyb sprawdzi się na każdym rodzaju szkła niepowlekanego. Trzeba jednak pamiętać, że nano-wycieraczka potrafi się „zatkać”. Na jej powierzchni oraz na piórach wycieraczek odkłada się tłuszcz i sadza, których nie zmyje zwykły płyn do spryskiwaczy. Co ok. 2 m-ce dobrze jest więc „odetkać” powłokę hydrofobową. Do tego celu najlepszy jest czysty alkohol izopropylowy, popularnie zwany „IPA” lub każdy preparat do mycia szyb na bazie alkoholu. Aplikacja powłoki nie jest skomplikowana, natomiast wymaga zastosowania odpowiednich materiałów, przestrzegania odpowiedniej procedury i utrzymania odpowiednich warunków w warsztacie. Dlatego dobrze jest położenie takiej powłoki zlecić profesjonalistom.
Komentarze (1)