Chemia w warsztacie

Chemia w warsztacie

ponad rok temu  09.11.2012, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Zaparowane szyby to nie problem

Zaparowane szyby, ograniczając widoczność, wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Problem staje się uciążliwy szczególnie w trakcie ciągłego przecierania szklanych elementów, a irytuje jeszcze bardziej, kiedy woda zamienia się w lód i konieczne jest użycie odmrażacza lub skrobaczki. Najczęstszym powodem roszenia szyb jest zatkany filtr kabinowy, który ogranicza dostęp świeżego powietrza do wnętrza. Zalegające w nim zanieczyszczenia i woda sprawiają, że do środka pojazdu dostaje się wilgoć. Filtr powietrza to również siedlisko bakterii, grzybów i pleśni, które mogą prowadzić do chorób dróg oddechowych. Zaleca się dokonywanie jego wymiany podczas każdego przeglądu okresowego pojazdu.

Inną przyczyną zaparowanych szyb jest wilgoć nagromadzona we wnętrzu samochodu. Powodem jej kumulowania mogą być uszkodzone, popękane uszczelki drzwi lub klapy bagażnika. Woda we wnętrzu pojazdu może gromadzić się również w chłonnych, welurowych dywanikach, których wymianę na gumowe zaleca się zwłaszcza zimą. Roszeniu szyb sprzyja również dłuższa jazda na obiegu wewnętrznym. Aby do kabiny pojazdu dostawało się świeże, osuszające wnętrze powietrze, warto przełączać się na obieg zewnętrzny.

Kolejnym powodem roszenia szyb jest uszkodzona nagrzewnica – po kilku latach jej eksploatacji mogą powstawać nieszczelności, przez które wyciekać będzie płyn chłodniczy. Wyciek może być tak umiejscowiony, że wydobywający się płyn dostanie się z powietrzem do wnętrza samochodu, osadzając się m.in. na szklanych elementach, tworząc tłusty nalot. Uszkodzeniu towarzyszy zazwyczaj specyficzny zapach. Z problemem tym można podjąć walkę próbując uszczelnić nagrzewnicę środkiem do uszczelniania układu chłodzenia, np. produktem Radiator Stop Leak marki K2. Jeśli produkt nie zadziała, pozostaje wizyta u mechanika.

Niestety, przed wilgocią wnętrza pojazdu nie da się uchronić całkowicie. Do samochodu wsiadamy często zaśnieżeni, przemoczeni, zostawiamy mokry parasol czy choćby wnosimy mokry piasek na butach. Woda z ubrań wsiąka w tapicerkę, a w powietrzu zatrzymuje się wilgoć. W walce z tym uciążliwym problemem mogą pomóc dostępne na rynku specjalne środki zabezpieczające szyby przed parowaniem, które nie tylko usuwają skutki roszenia szyb (np. K2 Fox), ale i tworzą na nich specjalną powłokę ochronną, która zabezpiecza je przed parowaniem w przyszłości.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony