Instalacje gazowe

Instalacje gazowe

24 dni temu  28.03.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 1 minuta

Dlaczego auta na gaz nie mogą jeździć po buspasach? Też są niskoemisyjne

Fot. Grzegorz Krzyżewski BRPO, źródło: bip.brpo.gov.pl

Takie pytania stawia Ministerstwu Infrastruktury Rzecznik Praw Obywatelskich. Czy jest szansa na wyczekiwaną przez kierowców samochodów z instalacją LPG zmianę? Przecież to również są pojazdy niskoemisyjne. RPO informuje, że do biura wpływają skargi kierowców, skarżących się na "nierówne traktowanie użytkowników pojazdów". 

Zdaniem skarżących, jest to przejaw nierównego traktowania użytkowników pojazdów samochodowych. W piśmie do Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury zwrócono uwagę, że taki przywilej nie obejmuje np. użytkowników pojazdów z silnikami na autogaz, które uznawane są za niskoemisyjne.

Możliwość poruszania się pojazdami elektrycznymi po buspasach pojawiła się w lutym 2018 r., kiedy w życie wszedł art. 148a ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jego treścią, do 1 stycznia 2026 r. dopuszcza się poruszanie się pojazdów elektrycznych oraz pojazdów napędzanych wodorem po wyznaczonych przez zarządcę drogi pasach ruchu dla autobusów. Ten przepis został dodany do ustawy Prawo o ruchu drogowym na podstawie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

źródło: bip.brpo.gov.pl

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ Stefan Myszkowski 1 23 dni temu Samochody na gaz nie są niskoemisyjne. Dobrze jak nie maja wyższej emisji. LPG to po prostu tańsze paliwo.
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony