Instalacje gazowe

Instalacje gazowe

ponad rok temu  25.07.2017, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

LPG: kierowcy bagatelizują stan filtrów

Filtry fazy ciekłej i lotnej gazu - zanieczyszczone złą jakością paliwa LPG filtry są jednym z najistotniejszych, a zarazem najmocniej bagatelizowanych, czynników negatywnie wpływających na sprawność działania instalacji LPG.

Systematyka wymiany filtra

Jedną z najważniejszych czynności, którą powinien mieć na uwadze każdy właściciel auta, w którym zamontowana została instalacja LPG, jest wymiana filtrów paliwa gazowego. Należy pamiętać, że dzielą się one na dwa rodzaje: filtry fazy ciekłej oraz fazy lotnej. Niestety częstokroć jakość gazu na stacjach nie jest najwyższej jakości i w dużej mierze ten właśnie czynnik wpływa na awaryjność podzespołów instalacji. Dlatego musimy pamiętać, aby kontrolować zanieczyszczenie filtrów regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta instalacji gazowej. Zwyczajowo każdy producent powinien zamieszczać informację dla użytkowników aut, w których zastosowano ichniejszą instalację przystosowującą do zasilania gazem, w jakim przedziale czasowym lub po jakim przebiegu należy dokonać wymiany filtrów. Zazwyczaj przegląd wykonuje się po przejechaniu 10.000 -15.000 km lub po okresie 12 miesięcy.

Warto wymieniać w warsztacie

Wymiana filtrów powinna zostać przeprowadzona przez wyspecjalizowany warsztat posiadający uprawnienia ITS, co pozwoli mieć pewność, że instalacja gazowa będzie działała potem bez zastrzeżeń. Ponadto należy wziąć pod uwagę, iż wyspecjalizowane warsztaty wyposażone są w odpowiednie narzędzia tj. detektor gazu oraz analizator spalin, gwarantujące użytkownikom bezpieczeństwo jazdy. Nieregularne wymienianie filtrów LPG może przekładać się na pogorszenie pracy silnika np. falujące obroty, brak dynamiki, mniejsze osiągi czy nieprawidłową pracę jednostki napędowej. Nie wolno nam zapominać, że gaz zawiera związki chemiczne, które oddziałując na wkład filtracyjny, mogą doprowadzić do jego całkowitego zapchania, a co za tym idzie uszkodzeniem znacznie bardziej kosztownych elementów instalacji gazowej, jak np. reduktor czy wtryskiwacze.

Elementy te są bowiem niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenia.

Fakt, który w szczególności powinien przemawiać do właścicieli samochodów z instalacją gazową, to nieporównywalnie niższe koszty wymiany filtrów w stosunku do kupna nowych zespołów wtryskiwaczy czy reduktora. Co więcej, w ofercie producenta filtrów i akcesoriów LPG Certools, są zarówno jednorazowe filtry puszkowe (np. LPG F-781-12-12/BUL, LPG F-779-C-12-12), jak i te wielokrotnego użytku (LPG F-779-B-12-2X12), gdzie wystarczy jedynie regularnie wymieniać stosowny wkład. Ich ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych, co zdaje się wręcz śmieszną kwotą w kontekście zakupu np. listwy wtryskowej. Dlatego bardzo ważną czynnością jest wymiana filtrów w odpowiednim czasie, według zaleceń producenta instalacji gazowej, gdyż filtr zatrzymuje najbardziej szkodliwe frakcje oleiste. Warto pamiętać, iż każde zaniedbanie wymiany filtrów LPG niestety wpływa negatywnie na kondycję silnika.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ Fryderyl 1 ponad rok temuocena: 0%  Ja filtry wymieniam każdorazowo co 15 tys km. Jak dla mnie filtry nie są drogie i nie odczuwa sie tego po portfelu. Jeżdżę na instalacji firmy BRC, mam dobrej jakości lpg więc wolę o nią zadbać żeby nie pluć sobie w brodę. Instalację serwisuję u mechanika, który mi to montował i każdemu też polecam tak robić. Mamy pewność, że wykryje nam chociażby jakieś potencjalne nieszczelności.
    oceń komentarz 0 1 komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony