Instalacje gazowe

Instalacje gazowe

miesiąc temu  18.09.2020, ~ Administrator   

Montaż montażowi nierówny. Zasady prawidłowej instalacji autogazu [PORADNIK]

Montaż wtryskiwaczy, Fot. ALEX

Strona 1 z 3

Czasem z pozoru błahe detale mogą ostatecznie mieć duży wpływ na poprawne funkcjonowanie całej instalacji LPG. Dlatego też dziś robimy specjalny zoom na to, jak powinny być zamontowane poszczególne elementy samochodowej instalacji gazowej. Naszymi przewodnikami po tajnikach montażu gazowych detali będą doradcy techniczni z firmy ALEX – producenta samochodowych instalacji gazowych OPTIMA.

Po naszych drogach jeżdżą obecnie miliony aut napędzanych gazem LPG. Miliony aut = miliony zainstalowanych systemów. Mimo takich ilości przeprowadzonych konwersji wciąż zdarzają się przypadki, gdy instalacja gazowa nie działa jak powinna, gdy któryś z jej elementów ulega uszkodzeniu lub przedwcześnie się zużywa dlatego, że został niewłaściwie zamontowany. Współczesne instalacje konstruowane są tak, że ich kalibrowane przebiega niemal automatycznie i może to delikatnie uśpiło czujność i skrupulatność niektórych montażystów. Dlatego też dziś szczególną uwagę zwracamy nie tyle na ustawienia i możliwości oprogramowania, ale wracamy do tzw. podstaw montażu – przypomnimy: Co? Jak? i… Gdzie? zamontować, żeby cały system chodził jak przysłowiowy szwajcarski zegarek - długo, dokładnie i bezawaryjnie.

STEROWNIK – KONTROLER WTRYSKU GAZU

Jako, że mamy tu do czynienia z mózgiem całego systemu gazowego należy dobrze przemyśleć jego umiejscowienie w aucie. Sterownik montujemy w miejscu nienarażonym na wysokie temperatury oraz bezpośrednie działanie wody... i UWAGA gniazdem (złączem wiązki elektrycznej) skierowanym w dół. Dlaczego to takie istotne? W przypadku wystawienia sterownika na działanie wody występuje duże prawdopodobieństwo, że woda zbierająca się na złączu sterownika, w końcu przeniknie do jego środka. Złącze zawiera bowiem, w zależności od rodzaju i modelu, od 24 do 56 pinów, po których do wnętrza sterownika może przenikać wilgoć lub woda. „Większości reklamacji i uszkodzeń sterownika można by uniknąć. Wynikają one bowiem niestety najczęściej z niewłaściwego montażu i wystawienia jednostki elektronicznej na działanie wody (np. montaż w podszybiu pojazdu, gdzie może się zbierać woda) lub bardzo wysokich temperatur (np. przy montażu sterownika w pobliżu układu wydechowego).” – wyjaśnia Piotr Makarewicz – kierownik działu wsparcia technicznego OPTIMA.

I w oczywiście… last but not least - wszystkie połączenia elektryczne wykonujemy oczywiście przy odłączonym akumulatorze.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 41

 • 23
  ZADOWOLONY
 • 5
  ZASKOCZONY
 • 10
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Krisek 2 8 dni temu Poważnie Panowie chwalicie się takim montażem reduktora? Reduktor podłączony na miedzi bez pętli kompensacyjnej co spowoduje rozszczelnienie po jakimś czasie bo obok mamy bagnet oleju i Klient będzie chciał co jakiś czas sprawdzić olej. Zamontowany obok akumulatora będzie chłodzony częściowo przez wentylator i przez pęd powietrza więc przy zimowej aurze będzie lipa. Zastanówcie się co wrzucacie skoro są to "...Zasady prawidłowej instalacji autogazu.."
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Paweł 1 ponad rok temuocena: 100%  Mam zestaw Optima w Fabii jestem mega zadowolony.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony