Instalacje gazowe

Instalacje gazowe

ponad rok temu  21.07.2017, ~ Administrator   

Wybuch samochodu z LPG? [FILM + ANALIZA]

Czy wciąż myślisz o samochodzie z instalacją LPG? - pytają autorzy filmu przedstawiającego wybuch, jak twierdzą, spowodowany najprawdopodobniej rozszczelnieniem instalacji LPG. Do tego zdarzenia doszło na jednej z autostrad w Rosji. Z auta wysiadły dwie osoby. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Eksperci branży podkreślają jednak, że film - jeśli jest prawdziwy i rzeczywiście doszło do wybuchu instalacji gazowej - nie powinien skłaniać do refleksji na temat tego, czy warto zdecydować się na instalację LPG. To raczej przestroga - warto korzystać tylko ze sprawdzonych serwisów zajmujących się instalacją gazową, która jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem.

Warto dodać, że takie zdarzenia miały miejsce w Polsce. Kilka lat temu w Kłobucku na Śląsku doszło do wyburchu w garażu. Ranne zostały dwie osoby.

- W przypadku, gdy instalacja przystosowująca dany silnik do zasilania gazem LPG jest nieszczelna, na przykład na skutek przecieku któregoś z jej zaworów, może dojść do eksplozji. Jest to jedyny, potencjalny powód wybuchu, a jego ryzyko potęgują właściwości LPG. Ta mieszanka gazów jest cięższa od powietrza, a ulatniając się może zalegać w najniżej położonych zakamarkach miejsca postojowego garażu – tłumaczył wówczas w mediach Jacek Inowolski, kierownik Pracowni Pojazdów Zasilanych Gazem w Instytucie Transportu Samochodowego.

Prawidłowo zainstalowana i serwisowana instalacja LPG jest oczywiście całkowicie bezpieczna. Potwierdziły to m.in. testy przeprowadzone przez ekspertów ADAC. W ramach tekstów doprowadzono do zderzeń samochodów z pełnymi zbiornkami gazu LPG. Samochody te były też podpalane. W żadnym z przypadków nie doszło do wybuchu.

W Polsce również testowano samochody zasilane gazem pod kątem bezpieczeństwa. Prowadził je Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

W wyniku oddania dwóch strzałów do zbiornika toroidalnego z wkładem antywybuchowym pociskiem zwykłym (z rdzeniem stalowym typu PS) i bezpośrednio po nim pociskiem smugowym typu T-46 nastąpiło przebicie przedniej ścianki zbiornika przez pocisk PS, natomiast pocisk T-46 nie przebił ścianki czołowej zbiornika. Po strzałach nastąpił wyciek gazu. Zbiornik nie eksplodował, wyciekający gaz nie został zapalony - czytamy w raporcie podsumowującym testy.

O bezpieczeństwie instalacji LPG przekonani są także producenci aut. Najnowszy przykład z Francji – wszystkie modele Dacii można tam dostać z fabryczną instalacją LPG. Co więcej, Francja oferuje zachęty finansowe dla firm kupujących auta hybrydowe oraz LPG. Takie pojazdy mogą też jeździć po Paryżu (w przeciwieństwie do samochodów z silnikiem diesla) całkowicie bez ograniczeń.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Tak to jest 2 ponad rok temu No pewnie butla ae kuchenna wyjeb... :)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ BIGI 1 ponad rok temu moim zdaniem to nie butla LPG wybuchła tylko np. to koło które wyleciało, może jakiś pojemnik pod ciśnieniem typu lakier w sprayu.... Niema możliwości żeby rozerwało butle a z kolei wybuch gazu w fazie lotnej zaowocowałby kulą ognia której tu nie było.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony