Instalacje gazowe

Instalacje gazowe

Warto wiedzieć

2 miesiące temu  05.10.2017, ~ Administrator   

Zasilanie silnika benzynowego LPG a emisja spalin

Silnik wraz z instalacją testową

Strona 1 z 1

Normy emisji spalin i ich znaczenie w nowoczesnych pojazdach są nie do przecenienia. Mając na uwadze ciągłe podwyższanie norm emisji spalin warto poważnie zastanowić się nad rodzajem stosowanego medium jako paliwa. Powoli dochodzi już do bariery technologicznej, kiedy dalsze ograniczanie emisji spalin tak naprawdę przyniesie drastyczne ograniczanie mocy generowanej przez pojazd. Już dzisiaj stosowane rozwiązania, takie jak filtr cząstek stałych są tak naprawdę substytutami pozwalającymi sztucznie uzyskiwać korzystne rezultaty norm emisji spalin w warunkach laboratoryjnych, pogarszając je drastycznie podczas realnego korzystania z pojazdu np. podczas jazdy w cyklu miejskim.

Dalsze zaostrzanie norm emisji spalin będzie wymuszać na konstruktorach projektowanie napędów mieszanych w postaci zespołów hybrydowych lub całkowitą zmianę podejścia do kwestii jakie paliwo zasilające silnik zastosować. Gotowym rozwiązaniem jest zastosowanie paliw na bazie węglowodorów takich jak: Propan (C3H8), propen (C3H6), butan (C4H10), buten (C4H8). Do testów nad tym rozwiązaniem, przeprowadzonych w siedzibie firmy AC S.A. wykorzystano auto Honda Jazz, rocznik 2006, silnik 1,4 (61 kW).

Testowe auto zostało wyposażone w kompletną instalację LPG marki STAG. Zminiaturyzowany mikroprocesorowy sterownik sekwencyjnego wtrysku gazu STAG-4 Plus powstał na bazie sprawdzonego układu STAG-300 Plus. Zmodernizowany sterownik wyposażony jest w unowocześnione oprogramowanie z dodatkową mapą graficzną 3D umożliwiającą precyzyjną regulację wtrysku gazu w zależności od prędkości obrotowej silnika. Urządzenie posiada opcję dodatkowej ręcznej korekty parametrów pracy w zależności od temperatury wtryskiwanego gazu oraz możliwość podgrzewania wtryskiwaczy gazowych.

Rozszerzenie oprogramowania sterownika o dodatkowe funkcje precyzyjnego dawkowania wtrysku gazu sprawia, że samochody z instalacją opartą na sterowniku STAG-4 Plus, spełniają normy emisji spalin Euro 5. Testowe auto zostało wyposażone w następujące podzespoły instalacji LPG: reduktor STAG R02, urządzenia wtrysku gazu (listwa wtryskowa) STAG AC W03, oraz elektroniczna jednostka sterująca STAG-4 QBOX PLUS oraz inne homologowane elementy.

Wyniki analizy spalin Benzyna 95

Wyniki analizy spalin LPG

Analizę spalin przeprowadzono na wieloskładnikowym analizatorze spalin Gasbox firmy Unimetal zgodny z dyrektywą MID ISO 3930. Przeprowadzone badania wykazały, że emisja CO jest niższa w przypadku zasilania pojazdu gazem LPG, w stosunku do silnika zasilanego benzyną bezołowiową. Wynik ten przemawia na korzyść układu zasilania LPG, ponieważ CO jest toksycznym składnikiem spalin i pożądane jest, aby jego zawartość była jak najmniejsza (wg. norm do 0,3% objętości). Również w przypadku emisji HC pojazd zasilany gazem LPG wykazał się mniejszą emisją na podwyższonych obrotach. Emisja HC podczas zasilania benzyną na zimnym silniku przekroczyła dopuszczalne normy (ppm vol.).

Autorzy badania:

mgr inż. Przemysław Turuk1,
dr inż. Krzysztof Garbala2,
dr inż. Kazimierz Witaszek3,
mgr inż. Tomasz Cybulko4

1 UNIMETAL Sp. z o.o. ul. Kujańska 10, Złotów

2 Centrum Badań i Rozwoju AC SA. ul. 42 Pułku Piechoty 50, Białystok

3 Wydział Transportu, Politechnika Śląska, ul. Krasińskiego 8, Katowice

4 Centrum Badań i Rozwoju AC SA. ul. 42 Pułku Piechoty 50, Białystok

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ k4mil 1 2 miesiące temu Jaki sens ma porównywanie skladników spalin na benzynie i LPG przy róznych stanach cieplnych silnika? Jaki jest cel takiego badania? Dla mnie logika na poziomie: ile mleka daja zwierzęta w gospodarstwie na przykładzie krowy i świni.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony