ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Układ hamulcowy

Chemia w warsztacie

Układ hamulcowy

ponad rok temu  27.02.2018, ~ Administrator   

Dane szokują. 70% pojazdów ma wyeksploatowany płyn hamulcowy
Strona 1 z 2

Większość samochodów porusza się z nadmiernie zużytym płynem hamulcowym, co stanowi poważne zagrożenie na drogach. To nie wszystko. Większość kierowców nie wie, jaką funkcję pełni płyn w układzie hamulcowym.

Organika S.A., producent chemii motoryzacyjnej, pomysłodawca akcji ,,Jedź bezpiecznie”, rokrocznie edukuje i poszerza świadomość polskich kierowców. Podczas akcji kierowcy mogą szybko i bezpłatnie zbadać stan płynu hamulcowego w swoich pojazdach, a także wziąć udział w krótkiej ankiecie na temat świadomości kierowców o roli płynu hamulcowego w układzie oraz potencjalnych zagrożeniach spowodowanych zużytym płynem. Wyniki badań mogą wprawić w osłupienie.

72% kierowców nie wie, jaką rolę pełni płyn hamulcowy w układzie hamowania

Funkcją płynu hamulcowego jest przeniesienie siły z pedału na klocki hamulcowe. Taka informacja powinna wystarczyć, aby zdać sobie sprawę jak ważną rolę on pełni. Od jego stanu zależy więc prawidłowe funkcjonowanie całego układu hamowania, a tym samym nasze bezpieczeństwo. Dobry jakościowo płyn pozwoli zahamować w każdych warunkach, skrócić czas reakcji hamowania po wciśnięciu hamulca, ochronić i przedłuży żywotność całego układu. Płyn hamulcowy jest najważniejszym płynem eksploatacyjnym w samochodzie.

70% pojazdów poruszających się po drogach ma nadmiernie zużyty płyn hamulcowy

Zużyty lub złej jakości płyn nie tylko wydłuża drogę hamowania, ale także może spowodować, że hamulce wcale nie zadziałają. Taka sytuacja może zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Istotna jest tutaj temperatura wrzenia płynu. W sytuacjach takich jak: ostre lub częste hamowanie, jazda po krętej drodze, czy zjazd ze wzniesień - niska temperatura wrzenia płynu może spowodować zanik siły hamowania lub hamowanie z dużym opóźnieniem. Może dojść do zjawiska zwanego potocznie zapowietrzeniem układu hamulcowego (w rzeczywistości powstaje w układzie gaz), które oznacza trudności lub całkowitą utratę możliwości hamowania.

46% kierowców wymienia płyn hamulcowy bardzo rzadko, a 23% nie robi tego wcale

Ponad połowa kierowców nie posiada płynu hamulcowego na wymianę, a ci, którzy decydują się na jego zakup najczęściej wybierają ten najtańszy, co niestety w większości przypadków przekłada się na niską jakość. Na 10 zapytanych kierowców, aż 6 z nich przy wyborze płynu kieruje się niską ceną. To duży błąd. Zakup lub wymiana płynu to niewielki koszt, który ponosi się rzadko, dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wymiana płynu powinna odbywać się co 2 lata lub po przejechaniu 40.000 km.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

 • 7
  ZADOWOLONY
 • 5
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony