Układ hamulcowy

Części i regeneracja

Warto wiedzieć

Układ hamulcowy

9 miesięcy temu  02.10.2017, ~ Administrator   

Jak rozwiązać problem hałasujących hamulców?
Strona 1 z 3

Znasz ten irytujący dźwięk, który rozlega się, kiedy dojeżdżasz do świateł? Jest to pisk, zgrzyt, jęk, a może grzechotanie? Cóż, są to po prostu hałasujące hamulce i dźwięk ten może być jedną z pierwszych oznak, że coś zaczyna się z nimi dziać. Jest to również jeden z najczęstszych powodów wizyt klientów w każdym warsztacie. Jednocześnie stanowi on na ogół jeden z najtrudniejszych do rozwiązania problemów. Przyjrzymy się bliżej hałasującym hamulcom, temu jakie są przyczyny tego zjawiska oraz w jaki sposób w kilku krokach można je wyeliminować.

Czym jest hałas wydobywający się z hamulców?

Wróćmy do podstaw. Mówiąc prostym językiem, dźwięk to wibracja. Czy to świergot ptaków, dźwięk gitary akustycznej czy grzmot pioruna, wibracje te wprawiają powietrze w ruch, tworząc falę dźwiękową, której częstotliwość zależy od prędkości wibracji.

Tak samo wygląda to w przypadku hałasujących hamulców. Wszystkie elementy hamulców wibrują w pewnym zakresie, generując hałas. W większości przypadków hałas ten nie jest słyszalny dla ludzkiego ucha. Jednak jeśli natężenie wibracji wzrasta lub wzbudza dalsze wibracje w innej części, tarcza hamulcowa działa jak głośnik, wzmacniając dźwięk i sprawiając, że wibracja staje się słyszalna. Rezultat? Hałasujące hamulce.

Co powoduje hałas w hamulcach?

Hałas wydobywający się z hamulców może być spowodowany przez wiele różnych czynników, związanych zarówno z komponentami, jak i ich instalacją. Nadmierna korozja, zapieczone lub wygięte sworznie ustalające, częściowo zapieczone zaciski, nagromadzony kurz i pył z hamulców, zbyt duże bicie - różnice w grubości tarcz lub nawet zużyte tarcze hamulcowe – wszystkie te czynniki mogą powodować wibracje na styku tarcza-klocek hamulcowy, tym samym powodując hałas. Najczęstszym źródłem hałasu jest układ hamulcowy, może on jednak powstawać również wtedy, kiedy hamowanie generuje ruch w innej części, na ogół w elementach układu kierowniczego oraz w silniku i poduszce skrzyni biegów.

Rodzaje hałasu wydobywającego się z hamulców.

Tak, to prawda! Istnieją różne rodzaje hałasu generowanego przez hamulce, każdy spowodowany inną częstotliwością wibracji. Na przykład niska wibracja może brzmieć jak jęk, a wyższa przypomina raczej pisk. Najczęściej występujące rodzaje hałasu z hamulców to:

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Egon Olsen 2 9 miesięcy temu Szkoda, że artykuł nie traktuje o tym co naprawdę istotne: - pomiar bicia tarczy po jej zamontowaniu - pomiar bicia samej piasty - zakaz smarowania piasty przez założeniem nowej tarczy - zakaz dokręcania tarcz pneumatem itd...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ junak99 1 9 miesięcy temuocena: 67%  W mojej furze pomogła wymiana na klocki w jakości oe z delphi. Jeździ sie cichutko i nie ma problemow z hamowaniem. Znajomy kupił jakieś najtańsze i mówi że tragedia i musi co innego założyć bo na tych sie normalnie boi jeździc
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony