
Jeden zestaw klocków wystarcza na połowę czasu eksploatacji tarczy, więc za prawidłowy uznaje się stosunek 2:1. Jedno, to wskazówki dotyczące wymiany tarcz i klocków hamulcowych. Jest też zadanie do odrobienia dla kierowcy. Wszak docieranie nowych elementów układu hamulcowego jest procesem realizowanym od wyjazdu z warsztatu.
Podczas serwisu tarcz hamulcowych należy również wymienić klocki, aby wyrównać nowe tarcze z nowymi, niezużytymi klockami. Owszem, możliwa jest również wymiana klocków bez wymiany tarcz hamulcowych, jeśli tarcze nie są zbyt zużyte (jeśli grubość powierzchni hamującej nie jest mniejsza niż minimum określone przez producenta).
Zacznijmy od wymiany jednocześnie tarcz i klocków hamulcowych. Zazwyczaj w zestawie znajdują się elementy pomocnicze klocków hamulcowych, co umożliwia szybszą i skuteczniejszą wymianę. Chociaż nie podlegają one znaczącemu zużyciu, to z czasem ich skuteczność może się pogarszać. Na przykład sprężyny tracą elastyczność, nie gwarantując prawidłowego ustawienia klocków – powoduje to większy hałas i przedwczesne zużycie elementów ciernych.
Zakup tanich lub nieoryginalnych części oznacza, że nie mają one gwarancji zgodności z normami produkcyjnymi. Niesprawdzone produkty mogą mieć ograniczoną wydajność w różnych warunkach lub ich skuteczność może znacząco spadać w miarę upływu czasu. Tymczasem hamulce odpowiadają za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
Płukanie płynu hamulcowego co dwa lata
Docieranie nowych klocków/tarcz do 300 km
Po wymianie klocków i tarcz hamulcowych należy je przetestować na drodze. Docieranie trwa około 300 km, podczas których należy zwracać uwagę na wibracje i dźwięk hamulców, zarówno podczas jazdy, jak i hamowania. Krótkie i stopniowe naciskanie pedału hamulca pozwala na prawidłowe ułożenie powierzchni klocka w kontakcie z tarczą. Z kolei gwałtowne hamowanie może spowodować przegrzanie materiału ciernego klocków i tarczy, co wpłynie na spójność i wydajności hamulców.
Czyszczenie komponentów przed ponownym montażem
Podobnie jak wibracje, piski pochodzące z układu hamulcowego nie muszą być spowodowane wadą lub niską jakością nowego komponentu. Znacznie częściej przyczyny mogą leżeć w złym stanie innych elementów układu hamulcowego, które z czasem uległy pogorszeniu, powodując tym samym słabe działanie klocków i tarcz.
Podczas wymiany tarcz i klocków hamulcowych, warto przeprowadzić kompleksową kontrolę i konserwację układu. Przeprowadzenie kilku prostych, ale ważnych czynności pozwoli zapobiec wystąpieniu kilku najczęstszych problemów wpływających na komfort jazdy:
• Oczyścić powierzchnię sprzęgła tarczy/piasty (z rdzy lub brudu).
• Jeśli na tarczy znajdują się osady materiału ciernego lub brudu, należy również oczyścić powierzchnię hamującą tarczy.
• Wyczyścić i nałożyć smar przeciwhałasowy na powierzchnie styku pomiędzy wspornikiem zacisku a klockami hamulcowymi.
• Sprawdzić, wyczyść lub wymienić sprężyny zacisku, jeśli są stare i zużyte, na nowe elementy.
Oprócz wyboru najwyższej jakości komponentów, ważne jest, aby serwis wykonywać uważnie i profesjonalnie. Pożądane jest nie tylko noszenie rękawic podczas demontażu i montażu elementów o ostrych krawędziach, ale też po prostu unikanie bezpośredniego kontaktu skóry z materiałem ciernym klocków i szczęk hamulcowych. A też niedopuszczanie do kontaktu materiału ciernego klocków hamulcowych, tarcz, zacisków, przewodów hamulcowych ze smarami, olejami i innymi środkami smarnymi lub środkami czyszczącymi na bazie olejów mineralnych, ponieważ może to doprowadzić do awarii hamulców.
Stosowanie smaru niezawierającego miedzi
Wybór odpowiedniego smaru jest również ważny dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania układu hamulcowego. Użycie nieodpowiedniego produktu może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego - tłuste prowadnice powodują utratę ruchomości wspornika, co prowadzi do przegrzania hamulców.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów do smarowania układu hamulcowego – w tym smary na bazie miedzi, ale nie zaleca się ich stosowania, aby uniknąć utleniania galwanicznego. Rodzaj stosowanego smaru zależy również od powierzchni styku, którą należy zabezpieczyć. Odsłonięte punkty styku, takie jak punkty spoczynku na wspornikach i zaciskach, wymagają smaru, który wytrzyma wysokie temperatury podczas hamowanie, ale także takiego, który jest odporny na zmywanie przez wodę, aby zapewniał ochronę przed korozją. Prowadnice ślizgowe zacisku pływającego i sworznie wymagają innego rodzaju smaru. Gumowe części zacisku hamulcowego (uszczelki ochronne, osłony przeciwpyłowe, zaślepki i gumowe osłony sworzni ślizgowych) są produkowane z EPDM, materiału kompatybilnego z płynami hamulcowymi DOT. W przypadku użycia smaru czy różnych detergentów EPDM może ulec uszkodzeniu. Gumowe części wchłaniałyby smar i pęczniały z czasem, tracąc swoją szczelność. Mogłoby to spowodować poważne uszkodzenie zacisku hamulcowego, z konsekwencjami również dla tarcz i klocków hamulcowych, jak również obniżyć skuteczności, komfort hamowania i wpłynąć na trwałość komponentów.
Komentarze (0)