ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Układ hamulcowy

Części i regeneracja

Chemia w warsztacie

Układ hamulcowy

Układ hamulcowy i zawieszenie

12 miesięcy temu  27.03.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

Kosmetyki do układu hamulcowego
Strona 1 z 2

Wkrótce rozpocznie się sezonowa wymiana opon na letnie. Warto przygotować swój warsztat na ten moment, także w zakresie inspekcji elementów układu hamulcowego.

Zdjęcie kół z samochodu zawsze powinno być okazją do sprawdzenia elementów układu hamulcowego. Dzięki temu kierowca o wiele wcześniej będzie mógł przygotować się do wymiany zużytych klocków czy tarcz. To ważne przede wszystkim dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Dlatego mechanik powinien zrobić pobieżną ocenę z własnej inicjatywy, a o wynikach poinformować właściciela samochodu. Ale o wiele częściej układ hamulcowy po zimie wymaga drobnej kosmetyki.

„Często słyszymy, że zima to najcięższy okres roku w życiu kierowcy, podczas gdy tak naprawdę to my podróżujemy w ciepłym i suchym wnętrzu, a podzespoły samochodu wystawione są na działanie tych trudnych warunków eksploatacyjnych” - mówi Andrzej Sławiński, doradca techniczny marki TEXTAR w Polsce - „Oczywiście nie stanowi to większego problemu, bo każdy producent pojazdu czy części bierze te czynniki pod uwagę. Nie da się jednak uniknąć zanieczyszczeń z błota pośniegowego czy mieszanek chemicznych, którymi posypywane są drogi”. 

W dłuższym okresie czasu ich działanie na powierzchnie metalowe czy gumowe może mieć negatywne konsekwencje. Dlatego zaleca się na wiosnę gruntowne umycie podwozia samochodu. Jednak nie ze wszystkich miejsc woda wypłucze te zabrudzenia. Do części z nich zyskamy dostęp dopiero po zdjęciu kół. Przy ich usuwaniu oraz konserwacji przyda się kilka narzędzi i produktów smarnych oferowanych przez Textar.

Niezbędnym pomocnikiem mechanika będzie specjalna szczotka przeznaczona do czyszczenia wkładów nakrętek kół (TEX1014) czy szczotka (TEX1015 lub TEX1016) bądź ich zestaw (TEX1017) do czyszczenia zacisków hamulcowych.

Doskonałym ich uzupełnieniem jest środek do czyszczenia hamulców Textar Formula XT (nr 96000100). Preparat ten, dostępny w aerozolu 500 ml, przeznaczony jest do usuwania oleju, smaru, a także zabrudzeń drogowych z elementów układu hamulcowego. Można go stosować także do czyszczenia rozruszników i alternatorów, gaźników, pomp wody, a także sprzęgieł i przekładni. Nie zawiera rozpuszczalników chlorowanych i pozostaje neutralny dla elementów wykonanych z polistyrenu. Po aplikacji Formuły XT wystarczy odczekać do całkowitego odparowania. W przypadku mocniejszych zabrudzeń wystarczy ponownie go rozpylić.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony