Układ hamulcowy

Układ hamulcowy

Artykuł sponsorowany

4 miesiące temu  14.03.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Przygotowanie układu hamulcowego na sezon letni

Na wstępie należy sobie odpowiedzieć na pytanie – czy po sezonie zimowym układ hamulcowy musi przejść przegląd? Na czym powinno polegać przygotowanie układu hamulcowego do sezonu letniego?

Pora roku nie powinna wpływać na działanie hamulców. Układ hamulcowy powinien skutecznie działać zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Ujemne temperatury nie mają wpływu na większe zużycie elementów ciernych układu. Należy jednak pamiętać, że układ hamulcowy nie jest zbudowany tylko z nich. Bardzo ważnym elementem jest płyn hamulcowy, który nie powinien być poddawany działaniu wilgoci. To jest największe zagrożenie wynikające z zimowych warunków, w których dużo częściej pojazdy poruszają się po mokrych nawierzchniach, a opad atmosferyczny w postaci deszczu czy śniegu nie jest niczym nietypowym. Jednym z parametrów charakteryzujących płyn hamulcowy jest temperatura wrzenia, czyli temperatura, przy której pojawiają się pęcherzyki powietrza.

Woda dostająca się do płynu hamulcowego obniża wysokość temperatury wrzenia, co oznacza, że pęcherzyki powietrza pojawiają się już przy niższych temperaturach. Woda do układu dostaje się najczęściej przez mikro nieszczelności w elementach gumowych układu hamulcowego oraz przez zbiorniczek wyrównawczy. Dobrym pomysłem po sezonie zimowym jest sprawdzenie temperatury wrzenia płynu hamulcowego. W razie niskiej wartości płyn kwalifikuje się do wymiany.

Bardzo często wiosną do warsztatów na okresowy przeglądy trafiają samochody, w których wymieniany jest olej silnikowy. Przy okazji takich prac warto sprawdzić stan elementów ciernych – grubość tarcz i klocków hamulcowych oraz stan zużycia powierzchni ciernych.

Na tej podstawie można stwierdzić, czy pozostałe elementy działają poprawnie. Wiosną i latem kierowcy mocniej naciskają na gaz, a długodystansowe podróże wakacyjne stają się standardem. Układ hamulcowy jest wtedy zdecydowanie mocniej eksploatowany. Sama jakość elementów ciernych ma również znaczenie. Coraz wyższe prędkości oraz przyśpieszenia uzyskiwane przez nowoczesne pojazdy wymusiły na inżynierach projektowanie coraz większych tarcz i klocków hamulcowych. Im większa powierzchnia styku klocka i tarczy, tym lepsze hamowanie. Stosowanie tarcz hamulcowych o dużych średnicach niesie jednak za sobą pewne niebezpieczeństwa. Tarcze są bardziej podatne na odkształcenia i nawet minimalne bicie będzie odczuwalne. Aby temu zapobiec, Quaro wprowadziło na rynek tarcze High Carbon, czyli tarcze o zmienionym składzie żeliwa w stosunku do standardowych tarcz. Zalety tarcz High Carbon to wyższa wytrzymałość na wysokie temperatury, zwiększona odporność na odkształcenia, redukcja drgań i wibracji. Tarcze charakteryzuje czarna powłoka antykorozyjna. Idealnym wyborem do tego typu tarcz będą klocki Quaro Silver Ceramic. Są to klocki typu „low dust”, czyli takie, w których zostało ograniczone pylenie, dzięki czemu powierzchnia felgi dłużej pozostaje czysta. Klocki Quaro Silver Ceramic wyposażone są również w nakładki antywibracyjne wykonane ze stali nierdzewnej, pod którymi znajdują się kompozytowe podkładki. Takie rozwiązanie maksymalnie zabezpiecza klocki przed piszczeniem.

Należy również pamiętać o przewodach hamulcowych biegnących pod samochodem. Z powodu ich słabej kondycji bardzo często pojazdy nie przechodzą badania technicznego.

Układ hamulcowy to bezpieczeństwo nasze, ale także innych użytkowników drogi, dlatego musi być utrzymywany w perfekcyjnej kondycji.

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania są trzy zestawy gadżetów od marki Quaro. W każdym zestawie znajdziecie koszulkę, termos oraz kubek. Konkurs trwa na naszym Facebooku - kliknij TUTAJ.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony