Układ hamulcowy

Układ hamulcowy

ponad rok temu  02.05.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Tarcze hamulcowe z większą zawartością węgla

Coraz wyższe moce nowoczesnych jednostek napędowych wymusiły na producentach pojazdów stosowanie coraz większych średnic tarcz hamulcowych. Większa średnica tarczy hamulcowej ma bezpośredni wpływ na skuteczność hamowania, ponieważ daje możliwość instalacji większych zacisków hamulcowych, a tym samym zwiększa się powierzchnia cierna. Zastosowanie tarczy o dużej średnicy, często przekraczającej 330 mm, pozwala również na szybsze odprowadzenie ciepła.

Niestety instalacja takiej tarczy niesie za sobą także minusy. Większa masa ma bezpośredni wpływ na prowadzenie samochodu, a duża tarcza jest bardziej podatna na odkształcenia w wyniku działania wysokich temperatur. Rozwiązaniem jest zastosowanie innego stopu żeliwa.

Tarcze Quaro High Carbon wykonane są ze specjalnie zaprojektowanego stopu, charakteryzującego się większą zawartością węgla, a także dodanymi pierwiastkami, które powodują, że tarcze mają inną twardość i lepszą przewodność cieplną. Lepsza przewodność cieplna oznacza, że tarcze High Carbon szybciej odprowadzają ciepło, które wytwarzane jest podczas hamowania. Dzięki wyższym standardom wykonania i innej gęstości żeliwa, tarcze High Carbon charakteryzują się mniejszymi wibracjami podczas hamowania oraz cichszą pracą. W trakcie hamowania samochodu między klockiem a tarczą dochodzi do tarcia, a energia kinetyczna przekształcana jest w energię cieplną. W wyniku tarcia temperatura na powierzchni tarczy może dochodzić do 400⁰C. Tak wysoka temperatura elementów ciernych obniża siłę hamowania. Aby jak najszybciej obniżyć temperaturę tarczy hamulcowej, większość z nich posiada wentylację. Przepływające powietrze między powierzchniami ciernymi skutecznie je chłodzi. Nowoczesne pojazdy o wysokich osiągach wyposażone są kanały powietrzne, dzięki którym powietrze kierowane jest bezpośrednio na tarczę hamulcową. Przy takim rozwiązaniu bywa, że stosuje się tarcze z promieniowymi kanałami wentylacyjnymi, które obracając się, działają jak wentylator, chłodząc powierzchnie cierne. Zazwyczaj tarcze posiadają również w rowki, które usuwają zanieczyszczenia na zewnątrz tarczy.

Oferta tarcz hamulcowych Quaro High Carbon to prawie 400 referencji o rozmaitym zastosowaniu. Wśród nich znajdziemy takie o średnicy powyżej 350 mm przeznaczone do pojazdów o wysokich osiągach, w których zastosowano innowacyjny system wentylacji tarcz.

Artykuł nadesłany

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony