Układ hamulcowy

Ogumienie

Serwis ogumienia

Układ hamulcowy

ponad rok temu  03.04.2017, ~ Bartłomiej Ryś   

Wymiana opon? Rzuć okiem na klocki hamulcowe [PORADNIK]

Klient przyjeżdża do warsztatu na sezonową wymianę opon. Przy okazji możemy spojrzeć na stan jego hamulców - zajmie nam to kilka chwil. Efekt? Większa świadomość klienta i większe zaufanie do nas oraz, być może, kolejne zlecenie. Warto? Oczywiście.

„Bezpieczeństwo jazdy zależy w dużej mierze od stanu hamulców. Podczas każdego hamowania elementy układu poddawane są dużym obciążeniom mechanicznym i działaniu temperatury sięgającej kilkuset stopni. Żywotność poszczególnych elementów zależy w dużym stopniu od stylu i techniki jazdy, ale najszybciej zużywającą się częścią układ hamulcowego są właśnie klocki” – wyjaśnia Agnieszka Wojtczuk z Valeo Service Eastern Europe. 

Wyeksploatowane klocki to dłuższa droga hamowania i ryzyko przyspieszonego zużycia tarcz. Dlatego podczas sezonowej wymiany ogumienia naturalnym odruchem każdego mechanika powinna być ocena stanu klocków. Jeśli ze względów bezpieczeństwa konieczna będzie ich wymiana, nie warto zwlekać z jej przeprowadzeniem. 

Linia klocków dla starszych pojazdów

„Znaczna część samochodów w Polsce stanowią pojazdy mające więcej niż 12 lat. Właściciele starszych aut, którzy poszukują do nich części zamiennych, w dużym stopniu kierują się ceną. Właśnie z myślą o kierowcach ceniących sobie jakość w rozsądnej cenie, firma Valeo wprowadziła na rynek linię klocków hamulcowych First” – dodaje Agnieszka Wojtczuk.

Linia Valeo First, dostępna na polskim rynku od 2015 roku, zdobyła uznanie zarówno wśród dystrybutorów, mechaników, właścicieli warsztatów, jak i użytkowników samochodów. Klocki First przeznaczone do samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych charakteryzują się odpowiednim poziomem jakości potwierdzonym przez homologację ECE R90. Gama ponad 300 referencji zapewnia pokrycie europejskiego parku pojazdów na poziomie 80 proc. 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ facebook.com/28cali 2 ponad rok temu Nie należy się tylko skupiać na stanie klocków, nalży sprawdzić czy prowadnice zacisków luźno chodzą. Również polecam kontrolę stanu gumki tłoczka hamulcowego. Co do klocków to polecam te które reklamuje HOŁEK
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Arek 1 ponad rok temu Ja właśnie w tym roku przy wymianie opon w 308 obczaiłem, że mam klocki praktycznie na finiszu... Za jednym zamachem ogarnąłem i to i to, klocki nówki i opony też nówki AE01 od Yokohamy. Bezpieczeństwo najważniejsze!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony