ReklamaB1 - TTM

Oleje silnikowe

temat miesiąca

Paliwa i oleje

Oleje silnikowe

Ochrona silnika

miesiąc temu  15.02.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

Czy olej wpływa na obniżenie hałasu silnika?
Strona 1 z 2

Przez ostatnie dziesięciolecia wśród ekspertów zajmujących się środkami smarnymi toczyła się nieustanna dyskusja dotycząca wpływu oleju na hałas pracy silnika. W tej debacie konkretne dane i fakty bardzo często ustępowały miejsca opiniom, które nie zawsze były spójne. Poziom wiedzy na ten temat był do tej pory zbyt mały, aby wysunąć właściwe wnioski i jednoznacznie określić zależność pomiędzy olejem a hałasem silnika. Jednak dziś zaczyna się to zmieniać, ponieważ kwestie hałasu i drgań (NVH) są coraz częstszym obiektem zainteresowania producentów samochodów, którzy przeznaczają na badania w tym zakresie duże nakłady finansowe i czasowe.

Poza tym, pomiary emisji akustycznej stały się standardem przy badaniu stanu technicznego pojazdu, a klienci są bardziej wymagający i zwracają uwagę na dźwięk silnika, ponieważ zależy im na ciszy we wnętrzu auta.

Według przeprowadzonych badań konsumenckich hałas silnika jest jednym z głównych czynników wpływających na komfort jazdy, zarówno kierowcy, jak i pasażerów oraz na ocenę jakości samochodu. Co zupełnie normalne, hałas we wnętrzu samochodu zawsze wzrasta wraz ze zwiększeniem obrotów silnika, na przykład podczas przyspieszania. Co ciekawe, dźwięk ten może być odbierany zarówno jako irytujący, jak i przyjemny. Wszystko zależy od osobistych preferencji oraz typu silnika. Z przeprowadzonych testów wynika, że dźwięk silnika V8 jest odbierany jako miły dla ucha „jedwabisty baryton”,  w przeciwieństwie do wzmocnionego R4, który często określany jest jako „ryczący”.

Jednak praca silnika to nie wszystko, co słychać we wnętrzu auta, przy dużych prędkościach, na autostradach lub drogach ekspresowych dominujący jest dźwięk kół oraz szum powietrza.

Doznania dźwiękowe są bardzo subiektywne i trudno jest zdefiniować przy pomocy konkretnych określeń, którymi mogliby się posługiwać producenci środków smarnych, dlatego też często używa się terminu „czynnik odczuwania”, aby opisać wpływ środków smarnych na hałas silnika i jego odczuwanie przez kierowcę i pasażerów. Istnieje kilka czynników przyczyniających się do emisji hałasu, źródłem dźwięku może być:  otwieranie się i zamykanie zaworów, ruch popychaczy, ruch tłoków, łożyska, spalanie paliwa, pompa olejowa, pompa wody. Odgłosy tych elementów mogą się wzajemnie przenikać, tworząc unikalną i charakterystyczną akustykę, obejmującą wiele częstotliwości rezonansowych i dźwiękowych.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony