ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Oleje silnikowe

temat miesiąca

Paliwa i oleje

Oleje silnikowe

Ochrona silnika

10 miesięcy temu  15.02.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

Czy olej wpływa na obniżenie hałasu silnika?
Strona 1 z 2

Przez ostatnie dziesięciolecia wśród ekspertów zajmujących się środkami smarnymi toczyła się nieustanna dyskusja dotycząca wpływu oleju na hałas pracy silnika. W tej debacie konkretne dane i fakty bardzo często ustępowały miejsca opiniom, które nie zawsze były spójne. Poziom wiedzy na ten temat był do tej pory zbyt mały, aby wysunąć właściwe wnioski i jednoznacznie określić zależność pomiędzy olejem a hałasem silnika. Jednak dziś zaczyna się to zmieniać, ponieważ kwestie hałasu i drgań (NVH) są coraz częstszym obiektem zainteresowania producentów samochodów, którzy przeznaczają na badania w tym zakresie duże nakłady finansowe i czasowe.

Poza tym, pomiary emisji akustycznej stały się standardem przy badaniu stanu technicznego pojazdu, a klienci są bardziej wymagający i zwracają uwagę na dźwięk silnika, ponieważ zależy im na ciszy we wnętrzu auta.

Według przeprowadzonych badań konsumenckich hałas silnika jest jednym z głównych czynników wpływających na komfort jazdy, zarówno kierowcy, jak i pasażerów oraz na ocenę jakości samochodu. Co zupełnie normalne, hałas we wnętrzu samochodu zawsze wzrasta wraz ze zwiększeniem obrotów silnika, na przykład podczas przyspieszania. Co ciekawe, dźwięk ten może być odbierany zarówno jako irytujący, jak i przyjemny. Wszystko zależy od osobistych preferencji oraz typu silnika. Z przeprowadzonych testów wynika, że dźwięk silnika V8 jest odbierany jako miły dla ucha „jedwabisty baryton”,  w przeciwieństwie do wzmocnionego R4, który często określany jest jako „ryczący”.

Jednak praca silnika to nie wszystko, co słychać we wnętrzu auta, przy dużych prędkościach, na autostradach lub drogach ekspresowych dominujący jest dźwięk kół oraz szum powietrza.

Doznania dźwiękowe są bardzo subiektywne i trudno jest zdefiniować przy pomocy konkretnych określeń, którymi mogliby się posługiwać producenci środków smarnych, dlatego też często używa się terminu „czynnik odczuwania”, aby opisać wpływ środków smarnych na hałas silnika i jego odczuwanie przez kierowcę i pasażerów. Istnieje kilka czynników przyczyniających się do emisji hałasu, źródłem dźwięku może być:  otwieranie się i zamykanie zaworów, ruch popychaczy, ruch tłoków, łożyska, spalanie paliwa, pompa olejowa, pompa wody. Odgłosy tych elementów mogą się wzajemnie przenikać, tworząc unikalną i charakterystyczną akustykę, obejmującą wiele częstotliwości rezonansowych i dźwiękowych.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (9)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ karaka 9 19 dni temu Też nie narzekam z zalanym Shell. Myślę, ze jeśli już cos jest dobre, ale odczuwalnie dobre to warto polecic komus innemu. Najlepiej może polecić inny użytkownik, bo ze sprzedawcami to nigdy nie wiadomo jak może być.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ gibonka 8 miesiąc temu Nie wiem czy to taka reklama. W moim audii mam zalanego Shell. Ogólnie islnik dobrze pracuje i nie narzekam na auto.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ nie shell 7 miesiąc temu Co za nachalna reklama shella, szanuj się firmo....
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ stratka 6 2 miesiące temu Z tego co kiedyś czytałam chyba nawet na stronie Shell to najlepsze efekty można zobaczyc i odczuć w aucie przy 2-3 wymianie, więc tak na prawdę olej musi mieć czas żeby zadziałać.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ kapucynek 5 3 miesiące temu Shell też mam i faktycznie mam wrażenie, że moje audi mruczy czyściej na nim. Ale to już któraś wymiana, więc wiem, że dobrze robi dla mojego silnika.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ parkaczew 4 3 miesiące temu Z doświadczenia wiem, że ma na to wpływ, im gorszy olej tym głośniej wszystko chodzi. Teraz jak leję olej shell helix ultra to zauważyłem, że silnik przycichł, nie jest tak jak wcześniej było.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Kajtek 3 6 miesięcy temu Zdrowy silnik stanowczo lepiej pracuje i słychać różnicę. Na pewno nie od razu po zalaniu. Gdzieś własnie na stronie Shell czytałam, że po trzeciej wymianie już da się odczuć róznicę. Olej oczyszcza silnik ze wszystkiego co w nim zalega i poprawia pracę silnika.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Agniecha 2 6 miesięcy temu Może coś w tym jest, ale chyba raczej olej sprawia, że auto płynnie pracuje i nie tworzy dodatkowych drgań a przez to też dzięków. Osobiście lubie auta które słychać, chociaz technologia idzie w kierunku cichutkich silników. Teraz mam audi które jest silnikiem nie cichym za co je uwielbiam. Dobry olej jedynie dla mnie wpływa na dobrą pracę silnika . Zalanego mam też Shell ale HX8 ECT 5W-30 żeby dbac o DPF.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Marcel 1 7 miesięcy temu Silnik jest najwazniejszy w aucie , więc osobiście często słucham swojego silnika. Jakiekolwiek zmiany mogą wskazywac na problemy. Fakt jest jednak faktem, że dobry olej, wymieniany systematycznie może zapewnić silnikowi wieczne "mruczenie". Moje auto zalane jest olejm Shell Helix syntetykiem. Mam nadzieję, że jeszcze długo syntetyk będzie dla niego najlepszy.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony