ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Oleje silnikowe

Paliwa i oleje

Oleje silnikowe

ponad rok temu  08.11.2017, ~ Bartłomiej Ryś   

Gdy olej znika z silnika… [PRZYCZYNY]
Strona 2 z 2

Stosunkowo częstą przyczyną ubytku oleju jest nieszczelna turbosprężarka lub zatkanie przewodu odprowadzającego z niej olej, jednak w tej sytuacji nie pomoże żaden produkt, a jedyną receptą jest wizyta u mechanika.

Jeśli wszystkie powyższe przyczyny zostały wykluczone, a spadek poziomu oleju nadal jest zauważalny, warto zwrócić uwagę na swój styl jazdy.  Osoby, które lubią dynamiczną jazdę, muszą liczyć się z większym zużyciem. Problem może też wystąpić, gdy auto jest eksploatowane głównie na krótkich dystansach, np. w ruchu miejskim i olej  nie zdąża osiągnąć optymalnej temperatury. W czasie pracy silnika pewna ilość oleju może przedostać się do komory spalania pomiędzy gładzią cylindrów a pierścieniami tłoków, ale w sprawnym silniku powinny być to śladowe ilości.

Trudno jednoznacznie zdefiniować jaka utrata oleju mieści się w normie. Niektóre silniki biorą mniej oleju, inne więcej. Każda zmiana zachowania silnika powinna wzbudzać czujność.  Jeśli silnik bierze pewną, zawsze taką ilość oleju na 1000 km, a jego stan został zweryfikowany przez mechanika, to nie ma powodów do niepokoju. Jeśli zużycie wzrasta nagle, to wiadomo, że dzieje się coś niepokojącego i konieczna jest wizyta u kompetentnego mechanika. Dlatego tak ważne jest regularnie sprawdzanie poziomu oleju, ten prosty zabieg pozwoli nam nie tylko uniknąć awarii i kosztownych napraw, ale także lepiej poznać specyfikę silnika, co umożliwia szybsze zareagowanie na ewentualnie nieprawidłowości. 

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony