Eksperci z Akademii Quartz TotalEnergies dysponują nową pomocą dydaktyczną. Model przekroju silnika opracowany przez Adama Klimka pozwala lepiej zrozumieć działanie silnika spalinowego i uwydatnić rolę, którą dla jego smarowania odgrywa olej.
Akademia Quartz TotalEnergies to cykl edukacyjnym zapoczątkowany w 2021 roku, obejmujący wykłady, prezentacje multimedialne i konkursy (grywalizację) z nagrodami. Zakres programowy obejmuje wszystko co wiąże się ze smarowaniem silników i najnowocześniejszymi olejami w oparciu o badania i doświadczenie TotalEnergies. Zajęcia prowadzą Adam Klimek – najpopularniejszy mechanik w Polsce oraz Andrzej Husiatyński – kierownik działu technicznego TotalEnergies Marketing Polska.
Od samego początku projekt był skierowany do uczniów szkół technicznych. Jego celem jest przekazywanie wiedzy w sposób ciekawy i angażujący młodzież. W wyniku dużego zainteresowania programem, w 2023 roku podjęto decyzję o poszerzeniu grona słuchaczy o mechaników samochodowych. Tym samym, w ramach Akademii Quartz Professional TotalEnergies przeszkolono już ponad 500 pracowników warsztatów. Przyszły rok również zapowiada się bardzo obiecująco. Plany obejmują przeszkolenie podobnej, lub nawet większej liczby osób.
Ważnym aspektem, w celu dalszego rozwoju programu szkoleniowego Akademii jest zaprezentowany przez Adama Klimka podczas ostatnich zajęć ruchomy przekrój silnika spalinowego. Jego bazą jest nowoczesny i wielokrotnie nagradzany, benzynowy, 3-cylindrowy silnik Forda EcoBoost z mokrym paskiem rozrządu. To niemal ikona współczesnej epoki downsizingu. Model ten został wybrany specjalnie, aby uczniowie mogli zobaczyć, jak działają najnowsze rozwiązania technologiczne jakie stosuje się w dzisiejszych silnikach. A jest tego sporo: natrysk oleju na denko tłoka, zmienne fazy rozrządu sterowane hydraulicznie, mokry pasek rozrządu, kolektor wylotowy wbudowany w głowicę, turbosprężarka chłodzona cieczą, itd. W modelu zastosowano okienka inspekcyjne, co pozwala na wygodną obserwację pracy poszczególnych podzespołów. Większość okienek jest zamknięta przezroczystymi pokrywami z PCV i podświetlona.
- Nasz model silnika w unikalny sposób pozwala zajrzeć do jego wnętrza. Użyty silnik to bardzo nowoczesna jednostka, w której zastosowano szereg zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Najnowsze silniki są bardzo wymagające, jeśli chodzi o smarowanie i jakość zastosowanego oleju. Dzięki temu modelowi jesteśmy w stanie prześledzić obieg oleju. Podczas zajęć możemy dokładnie pokazać wszystkie newralgiczne dla obwodu smarowania miejsca i wyjaśnić z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się krążący w nim olej. W ramach Akademii Quartz TotalEnergies zawsze staramy się w sposób maksymalny przybliżyć słuchaczom wszystkie aspekty techniczne, co modelowy przekrój silnika bez wątpienia nam umożliwia - podkreśla Adam Klimek.
Fot. TotalEnergies Marketing Polska
Komentarze (0)