Ogumienie

Ogumienie

ponad rok temu  20.07.2022, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Automechanika Frankfurt 2022 – taka, jaką znamy

Ponad 170 firm z Polski z branży motoryzacyjnej weźmie udział we wrześniu w tegorocznej edycji targów Automechanika Frankfurt. To bardzo zbliżona liczba wystawców do tej z 2018 roku – sprzed pandemii. Targi we Frankfurcie wracają do znanej w branży formuły ogromnego wydarzenia międzynarodowego. I robią to z dużym rozmachem i wieloma nowymi, cennymi pomysłami. O szczegółach wydarzenia opowiadał w Warszawie Michael Johannes, dyrektor targów Automechanika.

To już pewne – po pandemicznej przerwie Automechanika Frankfurt wraca na właściwe tory. W ubiegłym roku co prawda odbyła się niewielka edycja tej imprezy (w jednej hali), ale od tego roku będą to już targi takie, jak przed laty. Wystawcy liczeni w tysiącach i kilkanaście hal targowych – tak w skrócie można opisać to wydarzenie. No i jak zawsze – niemały udzial Polaków. W tym roku we Frankfurcie wystawi się co najmniej 170 firm z Polski (stan na koniec maja 2022). Wydarzenie będzie miało bardzo międzynarodowy charakter. Organizatorzy targów podają, że ponad 80 procent wystawców pochodzi zza granicy - łącznie z ponad 60 krajów. 

Nowości w konkursie

Będzie mnóstwo innowacji i nowatorskich rozwiązań. Dowód? Do konkursu Automechanika Innovation Awards wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Niezależnie od tego, czy chodzi o elektromobilność, usługi związane z mobilnością, autonomiczną jazdę czy inteligentne oprogramowanie dla warsztatów i salonów samochodowych, producenci i poddostawcy na motoryzacyjnym rynku wtórnym mają w zanadrzu wiele nowych produktów i innowacji do pokazania na nadchodzących targach. Produkty szczególnie godne uwagi zostaną uhonorowane pożądanymi w środowisku nagrodami za innowacyjność. W 2022 r. organizator wprowadza nową koncepcję przyznawania nagród. Zgłoszonym produktom i rozwiązaniom zostanie poświęcone. więcej uwagi - nie tylko podczas samych targów, ale także w okresie poprzedzającym imprezę. Obok nagród za innowacyjność zadebiutuje nowa, specjalna prezentacja "Innovation4Mobility". W tym miejscu przedstawiciele przemysłu, nauki i firm rozpoczynających działalność (start-upów) zaprezentują swoje rozwiązania do pojazdów połączonych z siecią oraz dla mobilności neutralnej dla klimatu. Będzie się to odbywało w ramach rozmów Tech-Talk, sesji networkingowych i pokazów produktów, w tym nagrodzonych w konkursie Automechanika Innovation Awards.

Wybiorą najlepszego kierowcę

W tym roku targi Automechanika Frankfurt startują też z wydarzeniem FIA Smart Driving Challenge. Chodzi o motywowanie wystawców i odwiedzających tę imprezę do możliwie najbezpieczniejszych i najbardziej proekologicznych zachowań na drodze. Zwycięzca zostanie uhonorowany na targach.

FIA Smart Driving Challenge sponsorowany przez Automechanika odbywa się w okresie od marca do końca czerwca 2022 roku. W marcu i kwietniu uczestnicy mogli ćwiczyć w ramach cotygodniowego pre-challenge; w maju i czerwcu są wykonywane właściwe cotygodniowe zadania, które wyłonią zwycięzcę. Przystępując do konkursu, kierowcy mogą szybko nauczyć się, jak jeździć mądrzej i zmniejszyć swój wpływ na środowisko czy ryzyko wypadku. Do analizy stylu jazdy w czasie rzeczywistym jest wykorzystywana w konkursie technologia sztucznej inteligencji (AI) opracowana przez Greater Than. Sztuczna inteligencja jest szkolona na podstawie danych z jazdy w czasie rzeczywistym, rejestrując od 2004 roku miliardy przejechanych kilometrów na całym świecie. Do chwili obecnej baza danych zawiera 7 miliardów unikatowych DNA kierowców, które umożliwiają algorytmom przewidywanie w czasie rzeczywistym ryzyka prawdopodobieństwa kolizji i wpływu na emisję CO2 w odniesieniu do poszczególnych kierowców. Dzięki sztucznej inteligencji uczestnicy otrzymują podczas jazdy wynik punktowy pozwalający na ustalenie rankingu. Im wyższy wynik, tym styl jazdy jest bardziej właściwy.

Rynek pracownika 

Ciągły niedobór specjalistów już dawno dotarł na motoryzacyjny aftermarket. Od marca nowo utworzone stowarzyszenie "Talents4AA" angażuje się w przyciąganie do branży więcej młodych ludzi. Teraz najnowszy członek stowarzyszenia, targi Automechanika, chce tym tematem zająć się podczas samego wydarzenia.

Zakres ekscytujących wyzwań i możliwości rozwoju kariery w branży części samochodowych i usług motoryzacyjnych jest ogromny. Jednak producenci części, sprzedawcy i właściciele warsztatów stoją przed tym samym wyzwaniem: znalezieniem wykwalifikowanych pracowników do swoich zakładów. Rosnące zapotrzebowanie obejmuje obszar cyfryzacji, badań i rozwoju, a jednocześnie wzrasta znaczenie technologii informatycznych. Oznacza to, że specjaliści IT są pracownikami poszukiwanymi. Brakuje również elektryków zajmujących się wysokonapięciowymi instalacjami samochodowymi, nawet autohandel potrzebuje więcej młodych ludzi. Dlatego w marcu tego roku dwanaście firm połączyło siły i podjęło inicjatywę "Talents4AA". Członkami założycielami są wiodący producenci części i międzynarodowe grupy zakupowe, a także Figiefa, europejska federacja niezależnych hurtowni i detalicznych sprzedawców części zamiennych oraz powiązanych z nimi sieci warsztatowych.  Pozostali członkowie wywodzą się z organizacji zawodowych i edukacyjnych. W targach wezmą udział młodzi ludzie, uczniowie szkół branżowych. We Frankfurcie eksperci będą też dyskutować o tym, jak przyciągnąć ich do pracy w motoryzacji.

Targi Automechanika Frankfurt wracają do formuły wydarzenia odbywającego się co dwa lata, zawsze w roku parzystym. We Frankfurcie w tym roku widzimy się w dniach 13-17 września 2022 roku.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
do góry strony