Ogumienie

Ogumienie

WYWIADY

ponad rok temu  22.01.2014, ~ Administrator   

Fazilet Cinaralp: Usunięcie barier kluczem do sukcesu
Strona 1 z 3

Wywiad z Fazilet Cinaralp, Sekretarz Generalną Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA).

Jaką organizacją jest ETRMA i kto do niej należy?
ETRMA, Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy, zostało założone w roku 1959 jako jednostka w ramach BLIC (organizacja reprezentująca producentów kauczuku) i jest reprezentacją branży wobec instytucji na szczeblu europejskim oraz międzynarodowym. Nasi członkowie to zarówno organizacje krajowe, reprezentujące branże opon oraz gumy, jak również firmy, które mają fabryki w Europie. Naszą misją jest reprezentowanie europejskiej branży opon i gumy, koordynacja i komunikacja jej pracy, zajmowanie stanowiska w różnych kwestiach oraz promocja wizerunku branży poprzez informowanie zainteresowanych stron.

Jak duży jest europejski rynek opon i jakie są obecnie najważniejsze cele oraz wyzwania branży w Europie?
W 2012 roku europejski rynek opon do samochodów osobowych i ciężarowych zanotował wyniki sprzedaży na poziomie ponad 250 mln sztuk, gdzie 7 na 10 korporacji międzynarodowych stanowią członkowie ETRMA. Rynek opon w Europie, pomimo przedłużonego kryzysu, jest silny i produkuje około 21% wszystkich opon na świecie.

Jednym z wyzwań, przed jakim stoi europejski rynek opon, jest brak równych szans. Opony stały się jednym z najbardziej uregulowanych prawnie produktów: nie tylko są przedmiotem ścisłych wymagań eksploatacyjnych z obowiązkową informacją konsumencką (w zakresie tej samej eksploatacji), ale również istnieją regulacje dotyczące ich składu chemicznego (na przykład restrykcje PAH), procesu produkcji (ETS) oraz obowiązkowe zbieranie z rynku i przetwarzanie zużytych opon.

Europejski przemysł oponiarski zawsze w pełni angażował się w dostosowanie działalności do nowych i istniejących przepisów unijnych, ponosząc często znaczące inwestycje w celu ich realizacji. Jednak doświadczenie ETRMA pokazuje, że obok tych odpowiedzialnych podmiotów gospodarczych są również inne, które celowo bądź nie unikają przestrzegania tych zasad w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej. Praktyki te sprawiają, że jednolity europejski rynek skłania się w kierunku podmiotów niespełniających wymogów, zachęca do nielegalnych zachowań i może potencjalnie zagrozić środowisku, jak również obywatelom i konsumentom. W celu ukrócenia tych praktyk europejski przemysł oponiarski pracuje nad bardziej skutecznym i zharmonizowanym nadzorem rynku w całej Europie.

Tagi: PZPO, ETRMA,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony