Ogumienie

Opony osobowe

ponad rok temu  19.07.2017, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Jak zmniejszyć ryzyko pęknięcia opony?

Każdy kierowca doskonale wie, że przed dłuższymi trasami konieczne jest sprawdzenie poziomu oleju w silniku czy płynu chłodniczego. Równie istotne jest zadbanie o prawidłowy stan opon – kontrola ciśnienia, głębokości bieżnika i stanu gumy to podstawowe czynności przed każdą dłuższą podróżą. Niestety, wg badań Moto Data, tylko 42% kierowców regularnie sprawdza ciśnienie w oponach. Głębokość bieżnika oraz wartość ciśnienia to parametry ogumienia mające znaczący wpływ na bezpieczeństwo i ekonomię jazdy.

Minimalna głębokość bieżnika przewidziana przepisami to 1,6 mm. Poniżej tej wartości opony nie nadają się do jazdy: nie zapewniają odpowiedniej przyczepności i tracą swoje właściwości jezdne. Jazda na oponach o bieżniku niższym niż 1,6 mm to nie tylko niebezpieczeństwo na drodze – w czasie kontroli policja może zatrzymać dowód rejestracyjny oraz ukarać kierowcę mandatem.

„Kierowcy często zapominają o dokładnej kontroli opon w swoich samochodach. Mierzenie stanu ogumienia „na oko”, może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Nawet zwykła awaria może popsuć nam wymarzone wakacje i generować dodatkowe koszty. Dlatego bardzo ważna jest konsekwentna edukacja kierowców w zakresie norm bezpieczeństwa oraz odpowiedniej eksploatacji najważniejszych podzespołów auta” – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO). „W końcu opona to trzeci po turbinie i wałku w silniku najszybciej obracający się element w samochodzie i skutki jej nagłego pęknięcia najczęściej są opłakane. Dlatego poziom ciśnienia zawsze mierzymy ciśnieniomierzem” – dodaje.

Prawidłowe ciśnienie w oponach oraz odpowiednia wysokość bieżnika pomagają również uniknąć niebezpiecznego zjawiska akwaplanacji, które może wystąpić na mokrych drogach. Aquaplaning polega na wytworzeniu się klinu wodnego pomiędzy jezdnią a oponą, po którym auto zaczyna się ślizgać tracąc przyczepność. Ogumienie o prawidłowym ciśnieniu oraz głębokim bieżniku jest, obok dostosowanej do warunków prędkości jazdy, bardzo ważnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko aquaplaningu.

„Właściwe przygotowanie samochodu do wakacyjnych wojaży zaoszczędzi nam wiele stresu w trasie, a przede wszystkim poprawi nasze bezpieczeństwo. Zadbanie o prawidłowe ciśnienie w oponach zmniejszy prawdopodobieństwo nagłych awarii, np. pęknięcia opony, zachowa również optymalne właściwości jezdne auta. W długich trasach ważna jest również ekonomia – zbyt niskie ciśnienie w oponach zwiększa opory toczenia kół, co negatywnie wpływa na ilość spalanego paliwa” – mówi Piotr Sarnecki.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ znawca_tematu 1 ponad rok temu Za zdarte opony nikt nie zabierze prawa jazdy!!!!!!!!!! Znafcy......................
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony