Ogumienie

Ogumienie

2 miesiące temu  09.11.2020, ~ Administrator   

Opony do mocnych SUV-ów - jak je najlepiej dopasować?

Opony do samochodów typu SUV mają często oznaczenie XL, ponieważ zakres obciążeń dla takich opon opracowano z myślą o zapewnieniu większej nośności niż w przypadku standardowych opon do aut osobowych.

Opony do potężnych samochodów typu SUV i aut osobowych z napędem 4WD muszą sprostać większej liczbie wyzwań niż ich odpowiedniki do „zwykłych” pojazdów osobowych. „Kiedy porównujemy dane dotyczące pojazdów, widzimy, że duże, szybkie modele częściej wymagają wymiany opon na nowe” – wyjaśnia Andreas Schlenke, inżynier ds. rozwoju opon w Continental.

Samochód typu SUV jest o jedną trzecią cięższy od zwykłego auta osobowego, więc opony muszą zapewniać większą nośność. Są to opony o oznaczeniu XL (ang. Extra Load), dla których zakres obciążeń opracowano z myślą o zapewnieniu większej nośności niż w przypadku standardowych opon do aut osobowych. Należy także uwzględnić wyższy środek ciężkości pojazdu, dłuższy skok zawieszenia i większy rozstaw kół niż w mniejszych samochodach. Dlatego, podczas opracowywania takich opon, musimy poświęcić więcej czasu i wysiłku na zapewnienie bezpiecznego hamowania i precyzyjnego prowadzenia. W końcu najmocniejsze SUV-y rozwijają podobne prędkości jak auta sportowe z wyższej półki”.

Według Adreasa Schlenke, to „szczęście dla producentów”, że tylko niewielka część modeli SUV-ów i aut z napędem 4WD rzeczywiście jeździ w terenie, poza drogami utwardzonymi.

Już samo zapewnienie właściwości istotnych dla bezpieczeństwa, niskich oporów toczenia i komfortu jazdy jest wystarczającym wyzwaniem.

Ponadto, jazda terenowa wymaga bardziej wyrazistego wzoru bieżnika o dobrych właściwościach samooczyszczających, a także ochrony przed przecięciami i wyszczerbieniami oraz wzmocnionych ścian bocznych” – dodaje Schlenke, opisując typowe opony terenowe.

Ten typ konstrukcji nie nadaje się do szybkiej jazdy po autostradzie, ponieważ na takiej drodze grube bloki bieżnika, które zazębiają się z piargami i kamieniami na nierównym terenie, nie są w stanie zapewnić wystarczającej przyczepności, aby poradzić sobie z szybkim pokonywaniem zakrętów i hamowaniem przy dużej prędkości.

Dlatego właśnie opony terenowe noszą symbol M+S” – wyjaśnia Schlenke. - To znak rozpoznawczy specjalisty – M+S oznacza błoto i błoto pośniegowe”. Dlatego przed zakupem opon, właściciele SUV-ów i modeli 4WD powinni dokładnie przemyśleć, gdzie będą prowadzić swoje pojazdy i dobrać odpowiednie opony.
To, w jakich warunkach drogowych i w jakiej porze roku będziemy się poruszać, powinno być wskazówką przy wyborze opon, także do najmocniejszych aut typu SUV. Jednak przy  wyborze ogumienia należy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta pojazdu i fabryczną homologacją, uwzględniającą rozmiar, nośność i dopuszczalną prędkość maksymalną. Dane te możemy znaleźć zawsze w instrukcji obsługi auta, oraz na tabliczce znamionowej we wnęce przednich drzwi samochodu” – mówi Łukasz Kusiak, Product Manager w Continental Opony Polska.

Warto też pamiętać, że „prawdziwe” opony terenowe noszą jeszcze inne oznaczenia: A/T (All-Terrain) i M/T (Mud Terrain), ale nie są one przeznaczone do luksusowych SUV-ów, ani osobowych limuzyn z napędem 4WD.

Symbol M+S nie oznacza, że opona jest przeznaczona do jazdy w warunkach zimowych – opony te powinny być oznaczone tzw. „alpejskim” symbolem płatka śniegu i trzech szczytów górskich (3PMSF)

Symbol M+S nie oznacza, że opona jest przeznaczona do jazdy w warunkach zimowych – opony te powinny być oznaczone tzw. „alpejskim” symbolem płatka śniegu i trzech szczytów górskich (3PMSF)

Andreas Schlenke przestrzega również przed jazdą w zimie na oponach M+S, które nie mają tzw. „alpejskiego” symbolu płatka śniegu i trzech szczytów górskich (3PMSF):

Napęd na cztery koła sugeruje zazwyczaj dobrą przyczepność podczas ruszania. Jednak w przypadku opon terenowych, które nie zapewniają odpowiedniej drogi hamowania i niezbyt dobrze spisują się w prowadzeniu bocznym na śniegu i lodzie, narażasz siebie i innych użytkowników dróg” – mówi Schlenke.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ luty 1 miesiąc temu Ja kupując auto miałem na felgach Yokohamy Geolandar G015. Typowe ATeki także do jazdy w warunkach zimowych. Jak na razie przejechane blisko 40 tys.km bez żadnych przygód, a bieżnika jeszcze sporo zostało
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony