Ogumienie

Opony

ponad rok temu  23.01.2020, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Sprzedaż opon w 2019 roku? SUV-y i motocykle na dużym plusie

Według Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, na podstawie danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy, w 2019 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży w segmencie samochodów SUV o 11%. Wzrósł także wolumen sprzedanych opon do motocykli (+10%). W innych segmentach opon zanotowano spadki sprzedaży. Utrzymuje się trend wzrostowy dla opon całorocznych, których dynamika sprzedaży w 2019 roku wyniosła aż 22%.

Poniżej - w galerii zdjęć - szczegółowe dane.

– Wyniki sprzedaży opon w 2019 roku wskazują na nasycenie polskiego rynku. Opony rolnicze zanotowały spadek sprzedaży o 17% – wpływ na ten wynik miały m.in. niekorzystne warunki pogodowe. Susza rolnicza występowała we wszystkich monitorowanych uprawach a powierzchnia upraw dotkniętych suszą to ponad 30% ogółu użytków rolnych. Dodatkowo zmiany cen na rynkach rolnych, jakie dokonały się w 2019 roku zdecydowanie nie były korzystne dla producentów rolnych. Wierzę jednak, że coraz więcej właścicieli gospodarstw rolnych, przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych wie, że dobre opny to inwestycja, która się zwraca – coraz bardziej świadomie wybierają oni opony o lepszej jakości w celu optymalizacji, obniżenia kosztów użytkowania, co jest szczególnie istotne na coraz bardziej wymagającym rynku – wskazuje Andrzej Włodarczyk, prezes Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.
– Rok 2019, podobnie jak 2018, minął pod znakiem opon do samochodów typu SUV, które nadal zyskują popularność wśród kierowców – dynamika sprzedaży w tym segmencie wyniosła w minionym roku 11%. Spadł wolumen sprzedaży opon do samochodów osobowych i ciężarowych – w przypadku ciężarówek jest to spowodowane przede wszystkim przez spadek produkcji budowlanej w ubiegłym roku oraz ilość opóźnień inwestycji infrastrukturalnych – dodaje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO.

Europejski rynek opon notuje spadki sprzedaży:

– Sprzedaż opon do samochodów ciężarowych pozostaje na takim samym poziomie, co w zeszłym roku. Oznacza to, że w związku z cłami antydumpingowymi nałożonymi na chińskich eksporterów opon do samochodów ciężarowych, chińskie produkty zostały przynajmniej częściowo zastąpione oponami z innych krajów, zwłaszcza z rejonów Azji Południowo-Wschodniej i Korei – powiedziała Fazilet Cinaralp, sekretarz generalna ETRMA.

GALERIA ZDJĘĆ

Sprzedaż opon w 2019 roku? SUV-y i motocykle na dużym plusie
Sprzedaż opon w 2019 roku? SUV-y i motocykle na dużym plusie
Sprzedaż opon w 2019 roku? SUV-y i motocykle na dużym plusie

Komentarze (4)

dodaj komentarz
 • ~ Piotr 4 ponad rok temu Skąd ten fenomen opon całorocznych? Kowalscy sami się napedzają nie mając o tym pojęcia a głupi sprzedawcy opon z błędu ich nie wyprowadzają. Nie ma opcji aby opona całoroczna była bezpieczniejsza od letniej czy zimowej. Nie trafia to jednak do wielu główek.
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Boniek 3 ponad rok temuocena: 100%  Wzrost sprzedaży opon całorocznych to zabójstwo dla branży oponiarskiej
  oceń komentarz 1 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Karol 2 ponad rok temu Ciekawy artykuł http://weteranszos.pl/forum/me...
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Kamisia 1 ponad rok temu Rzeczywiście suwów i motocykli widać znacznie więcej na ulicach. Nie ma się wiec co dziwić że ogumienie schodzi ;) Kamisia
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony