Automechanika

Automechanika

ponad rok temu  18.01.2017, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Tu pracują profesjonaliści (cz. 2) – obuwie ochronne idealne do pracy w warsztacie

Nic nie robi na kliencie tak dużego i dobrego wrażenia, jak jednolicie ubrani pracownicy. Nowoczesny krój odzieży roboczej, korzystanie ze środków ochrony indywidualnej to ważne elementy budowania pozytywnego wizerunku warsztatu w oczach klienta. Dobrze ubrany pracownik to czytelny komunikat – tu pracują profesjonaliści. W tej części naszego cyklu zajmiemy się ochroną stóp, czyli tej części ciała, która w pracach warsztatowych może ulec groźnym obrażeniom. I nie mówimy tu o zimowych odmrożeniach.

Zdrowe nogi, a przede wszystkim zdrowe stopy, to podstawa dla każdego człowieka. Osoby, które z racji wykonywanego zawodu dużą część dnia pracują w pozycji stojącej lub pokonują znaczne odległości, wiedzą doskonale, jak wielkim utrudnieniem może stać się każda dolegliwość związana z nogami.
Zaniedbania w zakresie ochrony stóp skutkują wypadkami przy pracy, w wyniku których dochodzi do zranień, zakłuć, ran szarpanych, amputacji, stłuczeń, zwichnięć i złamań kończyn dolnych, a także innych części ciała. Wśród problemów związanych z bezpieczeństwem i higieną stóp podczas pracy są również zmiany patologiczne będące efektem niewłaściwie dobranego obuwia roboczego, tj. grzybice stóp czy syndrom „zmęczonej stopy”.

Jak wybrać?
Inwestycja w buty jest ważna dla każdego, kto pragnie podnieść komfort wykonywania codziennych zadań. Producenci obuwia wyszli naprzeciw aktywnym zawodowo, dlatego współcześnie właściwie każdy bez problemu znajdzie buty odpowiednie dla siebie. Różne ceny, wzory i kolory, a przede wszystkim różne przeznaczenie – oto bogactwo asortymentu.
Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu buta warto przeanalizować warunki i zagrożenia występujące w miejscu pracy. Warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, m.in. czy w miejscu pracy występuje np. nierówna nawierzchnia, zachodzi ryzyko upadku ciężkiego przedmiotu, czy poruszają się pojazdy (np. wózki widłowe, ciągniki) – jeśli tak, to powinniśmy rozważyć zakup modeli wyposażonych w podnosek. Zminimalizuje on ryzyko urazów stopy i palców.
Jeśli w miejscu pracy mamy do czynienia np. z ostrymi kawałkami szkła lub metalu, wystającymi z podłogi gwoździami, zdecydujmy się na model wyposażony we wkładkę antyprzebiciową. Zminimalizuje ona ryzyko przekłucia śródstopia.
Jeśli w czasie pracy możemy mieć do czynienia z olejem napędowym, warto aby nasze obuwie robocze było na jego działanie odporne. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko poślizgnięcia się, a także zabezpieczymy stopę przed kontaktem z tą substancją. Dodatkowo pod wpływem kontaktu z olejem buty nie ulegną szybszemu zniszczeniu.
Zastanówmy się także, czy swoje obowiązki zawodowe wykonujemy w miejscach, w których przeskok nawet najmniejszej iskry może spowodować powstanie zapłonu palnych substancji i par – jeżeli jest taka możliwość, obuwie powinno mieć właściwości antyelektrostatyczne. Ta cecha zminimalizuje też ryzyko porażenia elektrycznego w sytuacji uszkodzenia urządzenia pracującego pod napięciem do 250 V.

Obuwie idealne
Gdzie można znaleźć idealne buty do pracy i na co warto zwrócić uwagę w trakcie zakupów? Wygląd buta oraz jego cena nie powinny być głównymi czynnikami branymi pod uwagę. Wszystkie środki ochrony indywidualnej (w tym także buty) podlegają standaryzacji. Oznacza to, że muszą spełniać wymagania stosownych norm zharmonizowanych Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej – ISO (International Organization for Standardization). W przypadku obuwia na etykiecie, karcie informacyjnej lub opakowaniu powinniśmy poszukiwać informacji mówiącej, że dany produkt spełnia wymagania jednej z norm: EN ISO 20345 (obuwie bezpieczne), EN ISO 20346 (obuwie ochronne), EN ISO 20347 (obuwie zawodowe).
Normy określają podstawowe wymagania dla obuwia będącego ochroną indywidualną, a także wskazują system kategorii i właściwości obuwia. Ich graficznym odpowiednikiem są symbole umieszczone na wyrobach. Przykładowo: SB, S1 do S5 – obuwie bezpieczne (wyposażone w podnosek), OB, O1-O5 – obuwie zawodowe (bez podnoska). Oprócz podstawowej kategorii na etykietach można także znaleźć informacje o tym, że dany model obuwia spełnia tzw. wymagania dodatkowe. Jeśli zatem odnajdziemy na niej zapis S1 SRA, oznaczać to będzie, że dany model należy do grupy obuwia bezpiecznego (spełnia wymagania normy EN ISO 20345), ma podnosek, podeszwa jest odporna na olej napędowy oraz ma właściwości antyelektrostatyczne, część piętowa podeszwy absorbuje energię (amortyzuje w czasie chodzenia), jest także zabudowana. Natomiast oznaczenie SRA informuje, że dany model spełnia tzw. wymagania dodatkowe, a w tym przypadku jest to odporność na poślizg na podłożu pokrytym glicerolem.

Oprac. Jarosław Chojnacki
Fot. Profix


Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony