Inne

WYWIADY

ponad rok temu  05.04.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Diagnosta samochodowy - dobry kierunek rozwoju?

Zawód diagnosty samochodowego jest obecnie w Polsce zawodem poszukiwanym. Można bez większego problemu znaleźć pracę – mówi w wywiadzie dla portalu warsztat.pl Anna Rutkowska z firmy Unimetal, która jest wiodącym polskim producentem zaawansowanych urządzeń diagnostycznych. Firma działa na rynku motoryzacyjnym od ponad 60 lat. W swojej ofercie ma też szkolenia na diagnostów.

Kto może zostać diagnostą samochodowym? Czy potrzebne jest kierunkowe wykształcenie?

Uprawnionym diagnostą zatrudnionym w stacji kontroli pojazdów może zostać osoba, która:

a) posiada wyższe lub średnie wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej lub o specjalności innej niż samochodowa,

b) posiada udokumentowaną praktykę w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie)

naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub kontroli pojazdów; praktyka powinna wynosić co najmniej pół roku w przypadku wykształcenia wyższego technicznego o specjalności samochodowej lub jeden rok dla wykształcenia wyższego technicznego o specjalności innej niż samochodowa; praktyka musi być dwukrotnie dłuższa w przypadku wykształcenia średniego technicznego,

c) ukończyła wymagane szkolenie i uzyskała zaświadczenie o ukończeniu szkolenia (z jednym wyjątkiem),

d) zdała egzamin kwalifikacyjny i uzyskała zaświadczenie potwierdzające zdanie tego egzaminu,

e) uzyskała uprawnienie diagnosty do wykonywania badań technicznych.

 

Jak wygląda szkolenie na diagnostę? Ile trwa i czy jest przewidziany egzamin końcowy?

Szkolenie trwa około trzech tygodni, w tym 37 h kursanci spędzają na stacji kontroli pojazdów, gdzie odbywają zajęcia praktyczne, pozostałe 79h to zajęcia teoretyczne i sprawdzające. Zakres tematyczny kursu na diagnostę samochodowego obejmuje łącznie 116 godzin i podzielony jest na 5 części:

a) szkolenie dotyczące okresowych badań technicznych pojazdów w zakresie sprawdzenia oraz oceny prawidłowości działania zespołów i układów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska,

b) szkolenie specjalistyczne w zakresie badania technicznego autobusu, którego dopuszczalna prędkość na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h,

c) szkolenie specjalistyczne w zakresie badań technicznych pojazdów przeznaczonych do przewozu towarów niebezpiecznych,

d) szkolenie specjalistyczne w zakresie badań technicznych pojazdów przystosowanych do zasilania gazem;

e) szkolenie specjalistyczne w zakresie badań technicznych pojazdów:

- zarejestrowanych po raz pierwszy za granicą,

- skierowanych przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę, o ile wymagają specjalistycznego badania,

- w których dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym.

Po zakończeniu szkolenia kandydat na diagnostę powinien zdać egzamin kwalifikacyjny, który przeprowadza komisja powołana przez dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej.

 

Czy uprawnienia nadawane są na czas określony czy nieokreślony? W jakich okolicznościach można je stracić?

Uprawnienia diagnosty nadawane są przez starostę na czas nieokreślony. Jednakże starosta cofa diagnoście uprawnienia do wykonywania badań technicznych, jeżeli w wyniku kontroli stwierdzono:
a) przeprowadzenie przez diagnostę badania technicznego niezgodnie z zakresem i sposobem wykonania,

b) wydanie przez diagnostę zaświadczenia lub dokonanie wpisu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu niezgodnie ze stanem faktycznym lub przepisami.

W przypadku cofnięcia diagnoście uprawnienia do wykonywania badań technicznych ponowne uprawnienie nie może być wydane wcześniej niż po upływie 5 lat od dnia, w którym decyzja o cofnięciu stała się ostateczna. Diagnosta ponosi odpowiedzialność karną w przypadku, gdy wbrew szczególnemu obowiązkowi dopuszcza do ruchu pojazd w stanie bezpośrednio zagrażającym bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Sąd niezależnie od kary za popełnione przestępstwo może orzec zakaz wykonywania zawodu diagnosty.

 

Organizujecie szkolenia więc z pewnością monitorujecie też rynek pracy diagnostów samochodowych. Czy są oferty pracy dla takich specjalistów? Na jakie zarobki mogą liczyć przyszli diagności?

Zawód diagnosty jest obecnie w Polsce zawodem poszukiwanym. W tym zawodzie można bez większego problemu znaleźć pracę. Zarobki diagnosty samochodowego kształtują się różnie w różnych regionach Polski. Więcej zarabiają doświadczeni diagności w większych miejscowościach, gdzie tym samym więcej osób posiada samochody. Ogólnie biorąc zarobki tej grupy zawodowej wahają się od 2600 do nawet 4000 zł brutto miesięcznie.

 

Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Łukaszewicz.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ rammstein 1 ponad rok temu chciałbym poinformować wszystkich chętnych, ze w obecnych uwarunkowaniach prawnych jest to mocno nafaszerowane pole minowe. w temacie tylko tyle i aż tyle.
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony