Inne

Inne

ponad rok temu  07.04.2014, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Działalność warsztatów samochodowych a obowiązki środowiskowe

Każdy właściciel warsztatu samochodowego, niezależnie od skali prowadzonej działalności, musi zadbać o to, aby jego obiekt spełniał wszelkie wymogi związane z ochroną środowiska.

Warunki dotyczące ochrony środowiska określone są między innymi w dwóch ustawach: z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo Ochrony Środowiska oraz z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach. Zapisy w nich umieszczone dostosowały polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej, znacząco zaostrzając wymagania, jakie stawiane są właścicielom warsztatów.

Wyżej wymieniona ustawa o ochronie środowiska wprowadza konieczność ponoszenia opłat środowiskowych jeśli warsztat samochodowy wprowadza ścieki do wód lub ziemi (np. ścieki pochodzące z myjni samochodowej), wprowadza gazy lub pyły do powietrza (np. przez maszyny napędzane silnikami spalinowymi, instalacje do lakierowania, zespół spawarek itp.) oraz jeśli pobiera wody podziemne z własnych studni (np. na potrzeby myjni).

Każdy przedsiębiorca jest również zobowiązany do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów jeśli wytwarza rocznie powyżej 5000 ton odpadów innych niż niebezpieczne oraz powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych.

Świadomość obowiązków ekologicznych jakie muszą spełniać właściciele warsztatów jest stosunkowo niska. Mniejsze firmy nie realizują obowiązków wcale lub realizują je fragmentarycznie, narażając się na kary z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Sankcje z tytułu niedopełnienia obowiązków wiążą się z karami i mandatami od 500 zł do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Realizacja obowiązków związanych z ochroną środowiska jest prowadzona w warsztatach przy pomocy pracownika etatowego lub poprzez outsourcing. Dla mikroprzedsiębiorstw zatrudnianie kolejnego pracownika lub wydawanie kilkuset złotych miesięcznie na doradztwo środowiskowe to zbyt duże obciążenie. Obowiązki sprawozdawcze bardzo często zlecane są w firmie osobom, które nie są przygotowane do realizowania takich zadań. Monitorowanie aktów prawnych (które zmieniają się bardzo często) i dokumentowanie kwestii ekologicznych na własną rękę jest bardzo pracochłonne, nie daje też gwarancji, że wszystkie formalności zostały dopełnione.

Przygotowanie dokumentacji przez zewnętrzną firmę jest czasochłonne i bardzo drogie. Najlepszym sposobem jest wejście na platformę Envinet, która daje możliwość nie posiadającemu specjalistycznej wiedzy prawnej i chemicznej przedsiębiorcy samodzielne wykonanie czynności związanych z raportowaniem środowiskowym oraz daje dostęp do pomocy konsultanta telefonicznego. Envinet to zarazem znacznie tańsze rozwiązanie niż klasyczny outsourcing, gdyż w zależności od pakietu kosztuje maksymalnie 100 zł miesięcznie, dając dostęp do zawsze aktualnych aktów prawnych i chroniąc przed pomyłkami i niedopełnieniem formalności. Przedsiębiorca, który nie korzysta z naszego narzędzia, musi sam sprawdzać jakie są stawki, zapoznać się z aktualnymi obwieszczeniami. Może to robić sam, ale może wtedy mieć iluzoryczne wrażenie, że dobrze realizuje obowiązki ekologiczne, podczas gdy tak naprawdę może o czymś zapomnieć, za co grozi mu mandat. Envinet ułatwia generowanie raportów i ewidencjonowanie. W skali miesiąca przedsiębiorca musi poświęcić na te formalności maksymalnie godzinę, bez platformy Envinet musiałby poświęcić czas na szukanie odpowiednich aktów prawnych i sprawdzenie, czy o niczym nie zapomniał.

Mimo że wielu właścicieli uzna tego rodzaju przepisy za zbyt uciążliwe, niezależnie od tego jaką formę składania zobowiązań środowiskowych wybierze pamiętajmy, że mają one na celu ochronę środowiska, które jest dobrem wspólnym. Poza tym różnego rodzaju opłaty, jakie zobowiązani są wnosić właściciele warsztatów samochodowych, nie należą do najbardziej uciążliwych i z pewnością nie powinny aż tak nadwyrężyć budżetu firmy.

Magdalena Martyka
Specjalista ds. ochrony środowiska

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony