Na polskim rynku nieustannie przybywa małych i średnich przedsiębiorstw. Czy ich właściciele dbają o ekologię? Czy wiedzą, że bez względu na prowadzoną działalność są prawnie zobligowani do przestrzegania przepisów środowiskowych? Ale jak nie pogubić się w gąszczu ustaw i przepisów dotyczących ochrony środowiska?
Firma produkcyjna, prywatny gabinet lekarski, warsztat samochodowy czy blacharsko-lakierniczy – każdy z nich korzysta ze środowiska i jest zobowiązany naliczać opłaty z tego tytułu oraz prowadzić ewidencję dotyczącą ochrony środowiska.
Przepisy dotyczące środowiska obowiązują od wielu lat. Jednak dopiero po wejściu Polski do Unii Europejskiej zaczęto te przepisy bardziej egzekwować. Do tej pory w przedsiębiorstwach nie było kontroli, teraz są one nieuniknione. Dawniej Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska działał często jako instytucja doradcza. Obecnie, za niestosowanie się do przepisów ustawy o ochronie środowiska i ustawy o odpadach, nakłada na przedsiębiorców wysokie kary. Warto zatem przygotować się na kontrolę, która prędzej czy później nas czeka.
Kosztowny brak wiedzy
Obowiązki sprawozdawcze czy dokumentacyjne bardzo często zlecane są osobom, które nie mają wiedzy merytorycznej do realizowania takiego celu. Brak znajomości prawa może mieć dla przedsiębiorcy bolesne konsekwencje. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska podczas najbliższej kontroli poprosi o raporty wytwarzanych odpadów oraz wprowadzanych do powietrza gazów, pyłów lub innych substancji szkodliwych dla środowiska. Czy wiesz, że już posiadanie jednego samochodu służbowego obliguje przedsiębiorcę do obowiązku sprawozdawstwa i ewidencjonowania środowiskowego?
Niewiedza na temat obowiązującej ustawy to tylko jedna z przyczyn omijania prawa ekologicznego. Istnieją oczywiście przedsiębiorcy, którzy mają świadomość nałożonego na nich obowiązku prowadzenia dokumentacji środowiskowej oraz wynikających z ich braku sankcji karnych. Wynajęcie specjalistycznej firmy doradczo-konsultingowej lub zatrudnienie osoby, która zrealizuje wszelkie wymagania prawne dla wielu firm jest zbyt dużym obciążeniem finansowym. Nie stać ich na zlecenie tych czynności specjalistom, dlatego stosowną dokumentację prowadzą na własną rękę. Niestety – robią to niepoprawnie, a nawet nieudolnie. Bo jak nadążyć za bardzo szybką dynamiką zmian w ustawodawstwie dotyczącym ochrony środowiska? Monitorowanie aktów prawnych i dokumentowanie kwestii ekologicznych na własną rękę jest bardzo czasochłonne, nie daje też gwarancji, że wszystkie wymagania prawne zostały zrealizowane poprawnie.
Lekceważysz ekologię? Słono zapłacisz
Firmy, które ignorują przepisy dotyczące ochrony środowiska lub też nie potrafią się odnaleźć w zawiłościach prawnych, są narażone na wysokie kary. Mandaty zaczynają się od 500 zł. Jest to jednak dość łagodna wersja. Kary mogą być o wiele bardziej dotkliwe, mogą wynosić nawet 5 mln zł. W niektórych przypadkach prowadzą nawet do zamknięcia firmy. Co ważne, dokumentacja środowiskowa musi być uregulowana formalno-prawnie na pięć lat wstecz. Kosz „posprzątania” tych formalności przez specjalistyczną firmę sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku jednak, gdy firma do tej pory nie regulowała kwestii ekologicznych i teraz chciałaby zacząć, musi złożyć odpowiednie pismo o niedopełnieniu wcześniejszych formalności, dzięki czemu może uniknąć konsekwencji. Jeżeli przyzna się do tego dopiero podczas kontroli – będzie już za późno.
Oszczędność, innowacyjność, szansa
Można jednak w prosty i niedrogi sposób uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Na bazie obserwacji oraz przeprowadzonych badań potrzeb właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw firma EnviEco, świadcząca usługi doradcze dotyczące ochrony środowiska z wykorzystaniem nowatorskich narzędzi informatycznych, uruchomiła ekoplatformę internetową Envinet. Za pomocą tej innowacyjnej i przyjaznej aplikacji każda firma w Polsce może działać w zgodzie z prawem i naturą, nie obawiając się konsekwencji po kontroli WIOŚ.
Envinet jest stworzony w taki sposób, aby każdy użytkownik bez specjalistycznego wykształcenia czy przeszkolenia mógł realizować wszelkie obowiązki prawne z zakresu ochrony środowiska.
Korzystając z aplikacji Envinet będziesz w stanie: samodzielnie wypełniać wszelkie nałożone na firmę obowiązki prawne dotyczące ochrony środowiska, sporządzać dokumentację, na podstawie której wydawane są wymagane pozwolenia, korzystać z pomocy konsultantów, a co najważniejsze – zwiększyć kompetencje swoje i swoich pracowników.
Przedsiębiorco, to ważne!
W tym roku należy do końca marca złożyć sprawozdanie z zakresu korzystania ze środowiska oraz naliczyć opłaty środowiskowe. Jest luty – nie zapomnij złożyć do 28 lutego Raportu do Krajowego Ośrodka Bilansowana i Zarządzania Emisjami! Sprawdziłeś, czy zostało ogłoszone właściwe rozporządzenie, które określi, jak należy to uczynić? Czy znasz obowiązujące stawki opłat? Envinet jest stworzony po to, by pomóc przedsiębiorcom zrealizować wszelkie obowiązki prawne dotyczące ochrony środowiska. Pozwala on ewidencjonować dane na potrzeby sprawozdawczości, jak również umożliwia generowanie stosownych raportów. Kluczem do sukcesu ekoaplikacji online jest zebranie i usystematyzowanie w jednym miejscu najważniejszych narzędzi niezbędnych do tworzenia dokumentacji środowiskowej i naliczania opłat za korzystanie ze środowiska. To kompendium wiedzy z zakresu bieżącego prawa dotyczącego wybranej działalności. Envinet to również znacznie tańsze rozwiązanie niż klasyczny outsourcing. W zależności od pakietu kosztuje kilkaset złotych rocznie, dając dostęp do zawsze aktualnych aktów prawnych i chroniąc przed pomyłkami oraz niedopełnieniem formalności. Dzięki aplikacji Envinet masz pewność, że działasz zgodnie z prawem ochrony środowiska, generując przy tym spore oszczędności czasu i pieniędzy.
Tomasz Łuczak
Prezes Zarządu EnviEco Sp. z o.o.
Komentarze (0)