Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu, w minionym półroczu maszyny stanowiły główny motor rozwoju rynku polskiego leasingu. Analitycy twierdzą, że tendencja ta w kolejnych kilku latach będzie się utrzymywać, a finansowanie tego obszaru środków trwałych sukcesywnie rosnąć.
W I półroczu br. finansowanie inwestycji w maszyny i inne urządzenia (w tym w IT), w stosunku rok do roku wzrosło o 17,4%. Tym samym segment ten stał się głównym motorem rozwoju rynku leasingu w Polsce w minionym półroczu. To efekt wysokiego wykorzystania zdolności produkcyjnych w firmach, stabilnego rozwoju gospodarki oraz ciągle wysokiego popytu inwestycyjnego w rolnictwie. Struktura nakładów firm 50+ w I kwartale 2015 r. (z 20,3% wzrostu nakładów na maszyny) potwierdziła zaś fakt, że głównym bodźcem do zwiększania nakładów w majątek produkcyjny był wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych w I półroczu (81,1% według danych NBP).
- Uważam, że obecnie polska gospodarka stoi przed dwu-, trzyletnim boomem inwestycyjnym w maszyny – mówi Marcin Nieplowicz, główny ekonomista EFL. - Obserwujemy sukcesywne zmniejszanie się poziomu bezrobocia, w związku z czym coraz mniej jest „wolnych” osób na rynku pracy. W efekcie firmy będą zmuszone kupować maszyny, które będą zastępować pracę ludzką.
Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że zakupy maszyn stanowią główny rodzaj inwestycji finansowanej poprzez pożyczkę: 73,2-proc. udział w tym roku. Podobna sytuacja miała miejsce w roku poprzednim. W tej kategorii dominują maszyny rolnicze (66,4-proc. udział w kategorii maszyn finansowanych pożyczką i 48,6-proc. udział w łącznych aktywach sfinansowanych za pomocą pożyczki).
Badanie ZPL dotyczące prognoz dla branży leasingowej pokazało, że leasingodawcy spodziewają się w kolejnych miesiącach wyższego poziomu finansowania we wszystkich badanych kategoriach środków trwałych, przy czym zdecydowanie najlepsze perspektywy widzą właśnie dla finansowania maszyn i IT.
Komentarze (0)